Jak předejít sporům o dědictví v rodině

Právo

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Smrt vždy zasáhne celou rodinu, která truchlí. O to horší je, kdy namísto přirozené lidské bolesti přináší do rodiny i spory o finance a dědictví jako takové. Dnes se podíváme na pár nástrojů, které riziko sporů o dědictví v rodině snižují. Pojďme tedy na to.

Mějte jasno

Nejlepší je mít již dopředu své poměry pro případ smrti vyřešené. Včasné řešení pak předchází zejména sporům budoucích dědiců, kteří jsou často a zpravidla rodinní příbuzní. Dále však můžete například předejít rozdrobení svého jmění, a tak jeho znehodnocení. Navíc, pokud dědicové již předem o vypořádání vašich záležitostí ví dopředu, mohou se na nakládání s vaší pozůstalostí připravit a také ví s čím počítat. Další důležitou věcí je mít jasno. Dobré je totiž nakládat se všemi svými aktivy a pasivy, ať máte přehled, co přerozdělujete.

Závěť či smlouva

Závěť či dědické smlouva předchází, jak sporům (do určité míry), tak již zmíněnému rozdrobování pozůstalosti. Pokud totiž není těchto institutů, přerozděluje se pozůstalost dle zákona, tedy přirozeně se dědí díly vašeho majetku. Dobré je tedy upravit si dědictví podle vás a vaší vůle. Učinit tak můžete závětí, tedy jednostranným sepsání vaší vůle o naložení vašeho jmění po smrti, či dědickou smlouvou, kterou uzavíráte s druhou stranou o části dědictví. Druhé straně smlouvy, tedy dědici ze smlouvy pak náleží pohledávka vůči dědicům ze závěti či ze zákona na to, co jste mu ve smlouvě přislíbili.

Jak sepsat

Závěť můžete sepsat i sami a nechat si ji v šuplíku. Musí splňovat nesení vaší vůle a dataci s podpisem. Sporům předejdete však i tak, že ji sepíšete u notáře. Tím vyloučíte napadení pravdivosti závěti. To u notářů stojí 1800 Kč včetně DPH. Navíc ji notář eviduje. Dědická smlouva je však oproti tomu právní jednání dvoustranné. Nelze ji tedy ani jednoduše zrušit jen z vůle jedné ze stran. I tuto smlouvu, po jejím uzavření můžete nechat zapsat u notáře či ji s ním dokonce sepsat

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.