Jak převést svou pohledávku či dluh
Pokud máte za dlužníkem pohledávku, nebo naopak někomu dlužíte, můžete tento závazek převést na jinou osobu. Zákon stanovuje podmínky takových převodů a my se na ně dnes společně podíváme. Pojďme tedy na to!
Postoupení pohledávky
Zákon rozlišuje hned několik způsobů, jak se může závazek změnit ve svých subjektech. Rozlišuje také, zda se mění osoba věřitele nebo dlužníka. Prvním institutem občanského práva je postoupení pohledávky neboli cese. Zde se mění osoba věřitele. Pokud máte jako věřitel za nějakým dlužníkem pohledávku, můžete ji úplatně nebo bezúplatně postoupit jiné osobě, která se stane novým věřitelem. Souhlasu dlužníka k tomu není třeba, jeho právní postavení se nemění. Musíte jej však informovat o tomto postoupení. Dokud jej neinformujete či mu tuto skutečnost nový věřitel neprokáže, může dlužník plnit vám, a tak se jeho závazek může splnit. K postoupení může dojít zejména na základě smlouvy mezi postupitelem (původní věřitel) a postupníkem (nový věřitel). Pakliže jde o postoupení za úplatu, tedy jakýsi „prodej pohledávky“, pak postupitel odpovídá až do výše úplaty za dobytnost a pravost pohledávky. Dlužníkovi zůstávají námitky, které měl proti původnímu věřiteli.
Převzetí dluhu
Změnit se však může také osoba dlužníka. Zde je však potřeba souhlas věřitele. Pakliže za souhlasu věřitele vznikne dohoda o převzetí dluhu, nový dlužník nastupuje na místo původního a má vůči věřiteli všechny námitky, které měl původní věřitel. Pokud však věřitel souhlas s převzetím dluhu nedá, nevzniká žádný vztah ve vztahu věřitel – třetí osoba, která chtěla být novým dlužníkem. Třetí osoba se tedy nestává novým dlužníkem. Pokud však vznikne smlouva mezi původním dlužníkem a třetí osobou (přejímatel dluhu), pak tato osoba odpovídá původnímu (a stále jedinému) dlužníkovi povinnost zařídit, aby dlužník nemusel věřiteli plnit.
Přistoupení k dluhu
Poslední situací, kterou si představíme, je přistoupení k dluhu třetí osobou. Vznikne nám tedy situace, kdy se k původnímu (původním) dlužníkům přidá další osoba. Tato osoba se tedy stane dalším dlužníkem, a to i bez souhlasu věřitele. Nový dlužník je vedle původního zavázán spolu s ním ze závazku společně a nerozdílně. To znamená, že oba odpovídají za splnění dluhu v celé jeho výši (nejen v polovině či jiném podílu, který by vycházel z počtu osob na straně dlužníků). Věřitel může vymáhat dluh vůči každému zvlášť v plné výši, po obou či v určitých částech.
Zdroj: Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů, https://www.mka-nosko.cz/posts/postoupeni-pohledavky-a-jine-zmeny-v-subjektech-zavazkoveho-pravniho-vztahu/
Náhledové foto – Pixabay