Jak připravit chalupu na zimu
Možná jste to již řešili, možná ještě ně. Jisté však je, že za chvíli již půjde o nutnost, není-li tomu již dnes. Mluvíme o „zazimování“ chalupy či chaty. Jak nachystat vaše sídlo na toto roční období, aby vám zima nebo někdo cizí nezpůsobil majetkovou újmy? To vám teď poradíme.
Voda a vlhko
Pokud nechcete na jaře nalézt na chalupě spoušť způsobenou vodou, určitě vypusťte veškerou vodu ze všech nádržek nebo potrubí. Její zmrznutí by vám mohlo nadělat doslova paseku a také provětrat vaši peněženku. Výjimkou ke kontrole není ani záchod nebo bojler. vše musí být bez vody. Další věcí je utěsnění veškerých možných cest, které by umožnili vodě dostat se dovnitř. Mluvíme tedy o spárech a podobně. Dobrým trikem pak je ještě pro jistotu nasypat do odpadů sůl. Pokud by tam totiž přeci jenom zůstala voda, sůl alespoň zabrání jejímu zamrznutí. Dalším faktorem může být vlhkost. Ošetření stěn přípravky a uschování například oblečení a dalších věcí do vzduchotěsných pytlů může pomoci.
Hlodavci
Dalším velkým strašákem pro majitele chaty či chalupy mohou být hlodavci a jiná havěť. Opět je tedy dobré přesvědčit se, že vaše chalupa je dobře utěsněná. Nejen proti vstupu vody ale i hlodavců. Pro jistotu ještě můžete nachystat v interiéru pár pastí pro jistotu. Součástí prevence je i nenechávat na chalupě žádné jídlo nebo jeho zbytky. To, které je trvanlivé, můžete nechat, avšak uschovejte ho do těsných nádob.
Zloději
Onou ostatní havětí můžeme rozumět i zloděje. I ty se mohou do nemovitosti vkrást a způsobit vám škodu. Jich se však nezbavíte jen utěsněním stavby a pastičkami. Určitě je dobré nenechávat přes zimu ve vašem letním sídle žádné cennosti ani elektroniku. Dále je dobré uvažovat například o připojištění nemovitosti pro tyto případy. No a posledním pilířem vaší ochrany by pak měly být různé systémy alarmů, kamer a mechanických zámků. Samozřejmě cenově úměrné ceně nemovitosti a vašim možnostem.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.