Jak řešit střet auta se zvěří

Srna

Velmi často se stává, že dopravní nehodu má na svědomí zvěř. Poslední statistiky dokonce hlásí, že každá desátá dopravní nehoda se stává z této příčiny. Tedy vběhnutí divé zvěře do vozovky a následný střet s vozidlem. Co dělat při takovém nárazu? A na co dávat pozor? To se dnes dozvíte.

Při střetu se zvěří

V místech, kde máte podezření, že by mohlo k podobnému střetu se zvěří dojít, raději zpomalte. Vždy mějte na paměti, kde jste. Určitě i vy sami, bez dlouhého zjišťování znáte některá místa, kde je prostě výskyt zvěře častější než jinde. Například na okraji lesů či na vozovkách, které přes ně vedou. Dále také okolo polí. Stane-li se však již takové nehoda, všechna prevence je marná. Nejlepší, co v danou chvíli můžete udělat je zavolat na asistenční linku vaší pojišťovny, popřípadě na číslo 1224. Operátor by vás již měl postupně instruovat. Dobré je si připravit důkazy. Tedy vida a fotky. Čím více tím lépe.

Raději přivolejte i policii

Dobré je také přivolat policii. Ta zdokumentuje, co se událo včetně rozsahu škody. To vám následně může pomoci, při styku s vaší pojišťovnou. Pokud budete také chtít odklidit usmrcené zvíře nebo najít poraněné zvíře, určitě oznamte nehodu také mysliveckému sdružení, které je v této oblasti činné. Důležitou věcí však je, že pokud při nehodě figuruje nějaká zraněná osoba, před všemi čísly dejte nejdříve přednost lince 155, která vám přivolá záchrannou službu.

Kritický podzim

Nejhorším obdobím, které může být z tohoto hlediska, je právě nyní. Tedy podzim, přelom října a listopadu. V těchto dnech jsou nehody kvůli srážce s divou zvěří častější. Přitom asi v 80 % těchto nehod je onou divou zvěří srna. Další velkou část případu má na svědomí divočák. Tyto dny jsou určitě pro řidiče ještě těžší kvůli snížené viditelnosti, dešti a dřívějším soumrakem. V takové situaci není lehké na svěř reagovat.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.