Jak se bránit proti kouři od souseda

Komín

Také váš soused topí ve svém kotli nebo krbu bůhvíčím? Pak nezoufejte. Není vaší povinností snášet dané znečištění ovzduší. Naopak máte hned několik cest, jak se, vcelku efektivně, bránit. Dnes si tyto vaše možnosti představíme. Pojďme na to!

 Soukromoprávní i veřejnoprávní úprava

Soused nemůže vaše vlastnické právo narušovat takzvanými imisemi, tedy jakýmikoli negativními prvky z jeho pozemku (či bytu). Tak stanoví občanský zákoník. V soukromoprávní sféře se tedy můžete bránit tak, že na souseda podáte takzvanou zdržovací žalobu, aby se zdržel vhánění imisí na váš pozemek. To však není často efektivní, navíc ani rychlé a hospodárné. Proto máte další možnost, a to na základě zákona o ochraně ovzduší. Provozovatel kotle, ale i jiných zařízení je povinen dodržovat zákon, který mimo jiné stanoví, čím lze či nelze topit a také to, jakou musí mít jeho kouř barvu a hodnoty. Porušuje-li dle vás tyto jeho povinnosti, lze podat podnět k příslušnému orgánu.

Postup – krok po kroku

Zaprvé je důležité identifikovat, od kterého souseda závadný kouř přichází. Poté se obraťte na příslušný správní orgán. U fyzické osoby je to obecní úřad vaší obce s rozšířenou působností, pro právnickou osobu či podnikatele je to Česká správa životního prostředí. Stačí těmto orgánům dát podnět. Konat již budou sami. Pokud však nebudou konat, můžete se bránit proti nečinnosti orgánu – podáním návrhu na uplatnění opatření proti nečinnosti správnímu orgánu, který je nadřízený.

Co s provozovatele udělá správní orgán

Co s tímto sousedem může udělat správní orgán, tedy příslušný obecný úřad nebo Česká správa životního prostředí? Mohou ho sankcionovat, protože se dopustil přestupku dle zákona o ochraně ovzduší. Často však nebudou důkazy jisté. Mnohdy jedinou možností je pak vejít do obydlí a zkontrolovat, čím soused topí. V takovém případě správní orgán nejprve provozovatele upozorní, že je zde podezření na porušování jeho povinností dle zákona o ochraně ovzduší. Dále jej písemně poučí, co bude následovat, pokud se podezření budou opakovat. Takovým následkem bude, že obecní úřad je oprávněn vniknout do obydlí a provozovatel a vlastník mají povinnost toto strpět a být součinní. V takové chvíli pak orgán zkontroluje, čím daný soused topí.

Zdroj: zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, https://frankbold.org/node/5620, https://www.mvcr.cz/clanek/ochrana-pred-necinnosti.aspx
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.