Jak se bránit proti rušení nočního klidu
Vstáváte v časných ranních hodinách do svého zaměstnání a proto potřebujete dostatek kvalitního spánku? V tom případě asi nechcete, aby vás od plánovaného odpočinku rušili neohleduplní sousedi, kteří i navzdory nočnímu klidu vyluzují hluk srovnatelný se zurčením motorové pily. Naštěstí však existují způsoby, jak se proti tomuto chování ostatních efektivně bránit. Některé vám představíme v následujících řádcích.
Po desáté hodině večerní máte nárok na stížnosti
Pokud se chystáte ulehnout do peřin, ale snahu usnout vám maří hlasití sousedé, během dne s tím bohužel mnoho nezmůžete. Samozřejmě existují výjimky v momentě, kdy se hluk jednoduše nedá vydržet ani za bdělého stavu, nicméně k těm v mnoha případech nedochází. Jiné to je až ve chvíli, kdy udeří desátá hodina večerní a zákon o některých přestupcích jasně stanovuje, že pak má každý nárok na ticho až do šesti ráno. Toto časové údobí bývá často zmíněno dokonce i v domovním řádech.
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Jestli tedy některý z vašich sousedů využije onen čas například k poslouchání hlasité hudby, vykonávání stavebních prací nebo bujarému večírku s přáteli, můžete se proti tomu bránit. V některých případech postačí ústní nebo písemná domluva, pokud jsou lidé na druhé straně barikády rozumní. Jinak ovšem nezbývá nic jiného, než na místo incidentu zavolat pořádkovou službu ve formě městské či státní policie. Ta má povinnost případ řešit a také vypsat blokovou pokutu, když dospěje k názoru, že byla stížnost oprávněná.
Vysoká pokuta by se vám platit nechtěla
Na věc se podíváme i z druhé stránky. Pokud vy budete narušovat noční klid a obtěžovat tím okolí, mohou vám přivolaní policisté uložit poměrně tučnou pokutu. Ta pak v přestupkovém řízení dosáhne klidně až na deset tisíc korun. Jestli se problémy s vaším chováním opakují a nejedná se o první policejní návštěvu, trest lze zvýšit až na patnáct tisíc korun.
Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.