Jak se zachovat při srážce se zvěří
Chmurné podzimní počasí už se naplno hlásí o slovo a s ním také přicházejí mnohé nepříjemné komplikace například v podobě zvýšeného bezpečnostního rizika při jízdě na pozemních komunikacích. Každým rokem pak roste zejména počet dopravních nehod způsobených srážkou s divokou zvěří. V takovém případě vás bohužel ani přiměřená rychlost mnohdy nezachrání a škody na vozidle jsou opravdu rozsáhlé, nehledě na to, že většinou dojde i k usmrcení zvířete. Pokud podobná událost potká i vás, víte, jak se máte zachovat? V tom článku vám to podrobně vysvětlíme.
V loňském roce počet nehod způsobených zvěří opět výrazně vzrostl
Z policejních statistik pro rok 2018 vyplývá, že srážka vozidla se zvířetem byla příčinou nehody v ohromných 12 394 případech, což je o téměř 400 více než v roce předešlém. Ani letos se pokles čísel rozhodně neočekává, dosud bylo zaznamenáno celkem 8 489 dopravních nehod tohoto charakteru, a to „neproduktivnější“ měsíce máme teprve před sebou.
Den se totiž pomalu krátí, lidé vyjíždějí do svých zaměstnání při svítání a domů se vracejí často až za soumraku. A právě tyto etapy dne jsou v kombinaci se sníženou viditelností nejrizikovější. Na pozoru by se pak měli mít zejména řidiči, kteří pravidelně jezdí po silnicích první třídy v blízkosti lesů, polí a luk. Zvýšené počty srnek se pak hojně objevují při pozemních komunikacích, které z obou stran lemují ovocné stromy.
Dejte raději nohu z plynu a pozorně sledujte okolí
O místech, kde je výskyt zvěře daleko četnější, se většinou dozvíte díky speciálním dopravním značkám. Poté je samozřejmě potřeba uzpůsobit rychlost jízdy a mnohem důsledněji si hledět vozovky i jejího blízkého okolí. Když poblíž zahlédnete zářící oči nebo obrysy nějakého tvora, ztlumte světa a pro jistotu raději úplně zastavte. Pokud zvíře samo neuteče, můžete se na něj pokusit zatroubit. To by jej mělo zastrašit. Smutnou skutečností ale i přesto zůstává, že ani ti nejpečlivější účastníci silničního provozu nemohou srážce se zvěří stoprocentně zabránit.
Postup, kterým byste se při nehodě měli řídit
Pokud se srazíte se zvířetem, musíte v prvé řadě zastavit vozidlo u krajnice, zapnout výstražná světla, a umístit výstražný trojúhelník v dostatečné vzdálenosti. Jako další krok vás čeká telefonát s policií, která o zraněném (nebo uhynulém) zvířeti uvědomí místní myslivce. V žádném případě vám nedoporučujeme odvézt si mrtvé zvíře domů. Takový čin je totiž považován za pytláctví a hrozí za něj nemalé sankce.
Následně je potřeba provést detailní fotodokumentaci, kterou použijete při jednání s pojišťovnou. Vyfoťte si vozidlo nejlépe za všech možných úhlů, aby bylo jasně patrné, jak velké poškození vám zvíře způsobilo. Pokud se například poraněná srnka stále nachází někde v blízkosti, je dobré si vyfotit i ji.
V posledním kroku musíte událost nahlásit příslušné pojišťovně, u níž máte sjednané havarijní pojištění.
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.