Jak si může stát vynutit očkování
Poslední vývoj pandemie koronaviru ukazuje, že optimismus, který minimálně ve většině vyspělého světa ještě před několika týdny panoval, byl dost možná opět předčasný. Razantní nástup vysoce nakažlivé delta mutace znamená, že počty nakažených začínají na mnoha místech opět stoupat a také to, že k vytvoření významného ohniska stačí opravdu málo. Situace může sice nyní vypadat trochu jinak než při předchozích vlnách, neboť jistá část populace je již proočkovaná, jak ale epidemiologové od začátku upozorňují, dokud nebude očkovaná dostatečně velká část populace, virus bude mít pořád šanci se šířit. Jak toho ale docílit?
Honba za procenty
K tomu, aby bylo viru efektivně zabráněno v pronikání skrze populaci a jeho komunitnímu šíření, je třeba proočkovat velkou část populace. Konkrétní číslo závisí na nakažlivosti konkrétní varianty viru, účinnosti vakcíny a některých dalších parametrech. Pro současnou situaci mluví kvalifikované odhady o potřebě naočkovat 80 – 85 % populace. Je však téměř jisté, že samo od sebe se půjde očkovat cca 70 % lidí. Co tedy ten zbytek?
Foto: Pixabay
Stát nastupuje
Nelze předpokládat, že sama propagační kampaň na podporu očkování by mohla být natolik úspěšná, aby přesvědčila dostatečné množství lidí. Vzhledem k tomu, že další a další lockdowny by pro stát znamenaly už definitivní ekonomickou katastrofu, bude pravděpodobně třeba nasadit i jiné metody.
Představa, že neočkovaným lidem budou přistávat ve schránce „povolávací rozkazy“ do očkovacích center, je nerealistická. Právní komplikace tohoto přístupu by v případě snahy asi bylo možné překlenout, je však téměř jisté, že touto cestou nepůjde z politických důvodů žádná vláda.
Již nyní je ale z vyjádření představitelů vlády zřejmé, jakými způsoby se bude vláda snažit na lidi působit. Půjde především o postupné rušení bezplatného testování, přičemž negativní test bude pro neočkované podmínkou ke vstupu do restaurace, kulturních zařízení apod. Stejně tak budou mít pravděpodobně zaměstnavatelé povinnost požadovat testy po neočkovaných zaměstnancích při jejich delší nepřítomnosti, po dovolené apod.
Skloňuje se také možnost, že pojišťovny nebudou proplácet léčbu a případnou hospitalizaci s onemocněním covid-19, pokud pacient bez objektivního důvodu odmítl očkování. Nutno podotknout, že u hospitalizací na jednotkách intenzivní péče (tj. u těžkých průběhů) může jít o desítky až stovky tisíc korun denně.
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.