Jak správně napsat motivační dopis

Pohovor

Pokud jste se již někdy účastnili výběrových řízení či různých pohovorů na nejrůznější pracovní nabídky, určitě jste se již setkali s požadavkem na sepsání motivačního dopisu. Mnoho lidí s ním však neví rady. Zkuste si vytvořit konkurenční výhodu na trhu práce a podívejte se na tipy na to, jak napsat motivační dopis, který vám otevře dveře k novému zaměstnání.

Osobní přístup

Víme, že nyní je internet zahlcen různými vzory motivačních dopisů či návodů, jak jej sepsat a co vše má obsahovat. Musíte si však být jistí tím, že ani personalisté nejsou hloupí, a o těchto věcech ví. To znamená, že pokud chcete vyčnívat z davu uchazečů o zaměstnání, je lepší věnovat více času sepsání motivačního dopisu, a udělat jej úplně jiným než jen modifikací univerzálního mustru. Dejte si pozor, aby obsahoval vše, co má. Zkuste jej však již na první pohled odlišit. Zvolte více osobního přístupu a motivačních faktorů, pro které chcete u daného zaměstnavatele pracovat.

K čemu vlastně motivační dopis slouží?

Možná si říkáte, co je to za zbytečný dokument. Pravdou však je, že pokud personalisté vyžadují k pohovoru i motivační dopis vedle životopisu, určitě to má nějaký význam. Často jde o intenzivnější prvotní „setkání“ na dálku s uchazečem než jen přečtení strukturovaného životopisu. Docela jistě to také bude síto, kterým uchazeči prochází, a které rozhoduje o pozvánce na pohovor. Hlavní funkcí je však osobní oslovení zaměstnavatele, ve kterém mu sdělujete vaše zkušenosti a motivaci k práci na konkrétní pozici.

Co má motivační dopis obsahovat?

Nyní si řekneme, co by měl každý motivační dopis obsahovat. Nejprve je důležité oslovení čtenáře. Dále určitě napište, proč vůbec píšete. Například, že reagujete na nabídku a podobně. Klíčové je také napsat, o kterou pozici se vlastně ucházíte. Sem patří i další věci, jako například, proč stojíte právě o tuto pozici či proč vás zajímá práce v tomto odvětví. Nejstěžejnější částí je však motivace. Zde napište zejména vaši motivaci, která vede váš zájem. Je dobré však také zmínit a zkusit vyvolat motivaci na druhé straně. Proč byste měli přijmout zrovna mě? Nakonec se jen zmiňte o přiloženém životopisu a vyzvěte čtenáře k jeho přečtení. To samé učiňte i ve vztahu k vašemu kontaktování.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.