Jak správně postupovat při vrácení zboží?
Reklamace. Popotahování se s prodejcem a vrácení zboží. Pro mnohé asi nepříliš příjemná věc. Vězte však, že na vrácení zboží máte plné právo a pokud budete postupovat správně, musí vám tuto reklamaci uznat. No a jak postupovat správně? Na to se právě dnes v tomto článku podíváme. Pojďme na to.
Vrácení zboží
Pokud chcete vrátit zboží a získat zpátky peníze, musíte odstoupit od smlouvy. Zákon říká, že vracet zboží, tedy odstoupit, může jen ten, kdo zboží nakupoval. To však většinou obchodníci neřeší. Ti hlavně zkoumají, zda máte doklad – tedy stvrzení vaší kupní smlouvy. Pokud tedy vracíte zboží v obchodě a dodržíte-li jejich pravidla, není problém. Pokud však tak činíte u zboží, které bylo nakoupeno na e-shopu, postup je odlišný. Máte také právo odstoupit od smlouvy. Před vrácením však musíte upozornit obchodníka o tomto záměru. Stačí, když pošlete e-mail, nebo využijete online formulářů, které většinou obchodníci na svých stránkách nabízejí. Učinit tak musíte do 14 dní od převzetí. Stejný časový interval pak máte i na odeslání zboží zpět.
Potřebujete originální balení?
Mnoho lidí si myslí, že ano. Je to také vhodné a obchodník to zajisté ocení. Přeci jen doručujete vše, co vám obchodník poslal. Nemáte-li však tento obal, nebo jej jen nezašlete, nesmí to být důvod k odmítnutí vrácení zboží. Pokud dodržíte všechny zákonné lhůty, obchodník musí vrácení přijmout. Má-li zboží speciální obal, může vám jej však prodejce naúčtovat, a vy jej tedy zaplatit.
Co kamenné obchody?
Zde se zákonné právo vrátit zboží bez udání důvodu nevztahuje. To se vztahuje jen na nákup přes internet. Přesto však drtivá většina obchodů má tuto možnost ve svých pravidlech. Pravidla vrácení se však tak mění prodejce od prodejce. Informace tak vždy najdete v reklamačních řádech, dané prodejny. Často bývá tato možnost také zmíněna na účtence.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.