Jak správně připravit chatu nebo chalupu na zimu

Vlastníte chatu nebo chalupu, kterou během teplých měsíců využíváte coby rekreační ubytování pro nikým nerušené chvíle klidu a pohody? V tom případě určitě víte, že před nadcházející zimou je objekt potřeba dokonale zabezpečit před hlodavci, zloději nebo mocnou přírodou. Dle názoru předních odborníků v dané oblasti se také vyplatí popřemýšlet nad sjednáním vhodného pojištění. V tomto článku si rozebereme, co všechno může nemovitost přes zimu ohrozit a jakými způsoby lze potížím předejít.

Voda a mráz jsou častým nepřítelem rekreačních staveb

Poměrně velké procento populace se před nadcházejícím zimním období o svou chalupu nebo chatu postará jen tak ledabyle. To znamená, že pouze zkontrolují zavřená okna, vypnou elektřinu sloužící kupříkladu ke zbytečnému ohřevu vody a dveře za sebou zamknou na dva západy. Skutečně to ale postačí? Odpověď je snad naprosto zřejmá.

Před opuštěním objektu musíte také odčerpat vodu z nádrží a vypustit vodovodní trubky. Pokud tak neučiníte, zmrzlá tekutina se zvýšeným objemem toto příslušenství poškodí a vy se na jaře nevyhnete nákladné výměně. Kontrolu vyžadují rovněž splachovací nádoby, bojler, ventily, čerpadla nebo kohoutky. Voda nesmí zůstat ani ve vytápěcím systému, pokud není nemrznoucí.

Možná se vám to na první pohled zdá jako přílišná opatrnost, nicméně věřte, že led může roztrhnout všechny zmíněné komponenty. Voda se do rekreačního objektu může dostat také skrze poničené spáry. Tato místa vyžadují okamžitou opravu.

Počet krádeží v Česku neustále roste

Zloději jsou v posledních letech čím dál tím vynalézavější a proto jim nečiní potíže dostat se do prázdné chaty nebo chalupy během „zimního spánku“. V průběhu roku 2018 Policie ČR zaznamenala až 13 000 vloupání do přes zimu prázdných nemovitostí. Bezprostředně před opuštěním rekreačního objektu tedy odneste veškeré cennosti, které by mohly přilákat pozornost lupičů. Hovoříme zejména o špercích, elektronice, uměleckých předmětech nebo zahradní technice. Ve všech případech se mohou škody vyšplhat do závratných čísel.

Vyplatí se také nemovitost pojistit pomocí klasického produktu s názvem „pojištění nemovitosti“. Ten se nachází v nabídce všech větších společností. Nevybírejte ovšem jen podle ceny, ale pozor dejte také na události, které konkrétní pojistka pokryje.

Hlodavci jsou nepřítelem chalup

Hlodavci během chladných měsíců bohužel neuléhají k zimnímu spánku, nýbrž vyhledávají různé způsoby, jak se dostat k potravě. Proto jejich pozornosti samozřejmě neuniknout zbytky jídla v chalupě. Těch se v nejlepším případě dopředu zbavte a nebo je, pokud možno, umístěte do kovových nádob. Pro vyplašení hlodavců pak investujte do zvukových odpuzovačů nebo pastí, vyplatí se rovněž utěsnit všechny otvory. Zapomenout byste neměli ani na podkroví, kudy se mohou nezvaní hosté dostat dovnitř levou zadní.

Zdroje info: https://www.energyglobe.cz/temata-a-novinky/jak-pripravit-chalupu-na-zimu-vyprazdnete-bojler-zkontrolujte-okapy-a-vypnete-elektrinu
https://www.denik.cz/stavba/pripravte-chalupu-na-zimu-20201020.html

Náhledové foto: Pixabay

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.