Jak správně reklamovat potraviny a na co si dát pozor?
Běžně zakoupené potraviny z obchodu (anebo na e-shopu) by si při správném skladování měly udržet nejen svou dobrou jakost ale splňovat i další požadavky. Pokud tomu tak není, je na místě reklamace. Kam se ale v takovém případě obrátit? A jaká konkrétní pravidla pro reklamace potravin platí?
Záruka na potraviny
Na potraviny se logicky nevztahuje klasická záruka na dobu 24 měsíců, ale platí pouze doba, po kterou si mohou potraviny udržet svoji původní kvalitu. Na potravinách však najdete několik podobných parametrů najednou, což může být matoucí. Na obalech bývá uvedeno datum výroby, datum spotřeby anebo třeba datum minimální trvanlivosti.
Mezi datem spotřeby a datem minimální trvanlivosti je rozdíl. Datum spotřeby je závazné a potraviny s prošlým datem spotřeby nemůže obchodní prodávat. Pokud si nevědomky takovou potravinu koupíte, máte plné právo na reklamaci.
Běžnější datum minimální trvanlivosti nám ale ukazuje jen doporučenou dobu, do které je vhodné potraviny zkonzumovat. Potraviny s překročenou minimální trvanlivostí je možné dále prodávat, vždy by však měly být odděleny a označeny. Je jen na vás, zdali si takové potraviny domů pořídíte, koneckonců na většinu z nich majitelé obchodu uvádí i slevu. Důvodem k reklamaci není překročení minimální trvanlivosti samo o sobě, ale fakt, že na to zákazník nebyl dostatečně upozorněn.
Stejně tak platí, že pokud nemá potravina do uvedeného data své normální vlastnosti, lze ji kdykoliv reklamovat, a to i v případě, pokud jste již potraviny rozbalili. Majitel obchodu ručí vždy za vaše potraviny, proto není důvod se reklamace příliš obávat.
Foto: Pixabay
Další důvody k reklamaci
Pokud výrobek není vybaven povinným popisem a informacemi, třeba u něj nakonec chybí i popisek o gramáži či složení, může to být další pádný důvod pro další reklamaci.
Pokud navíc vadný výrobek odhalíte až na druhém konci Česka, neváhejte potraviny reklamovat v jakémkoliv obchodě stejného řetězce. Nebudete tak muset s jedním balíčkem šunky jezdit třeba přes celé město. Za vámi vyreklamovanou potravinu můžete požadovat peníze zpět v plné hodnotě. Mějte ale na paměti, že bez prokázání s vaší účtenkou by byla reklamace neuplatitelná.
Zdroje informací: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/potraviny-reklamace-kamenny-obchod-e-shop.A230502_121530_viteze_frp
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.