Jak správně stanovit nájem
Pokud pronajímáte nemovitost, klíčovou otázkou, na kterou se dnes zaměříme, je – Jak stanovit výši nájmu? Právě to teď rozebereme. Tak pojďme na to!
Cena rozhoduje
Ti, kteří nájemní bydlení shání, se na cenu dívají již při prvním výběru nabídek. Tomuto musíte cenu přizpůsobit. Stanovení ceny tak může být klíčové. Výše může rozhodnout, kolik zájemců s vámi půjde o smlouvě vůbec jednat. Strategie toho, že cenu trošku nadsadíte, aby jste mohli v jednání ustupovat se tak může nevyplatit. Naopak prvotní stanovení správné výše ceny, je rozhodující, a můžete dostat až desítky nabídek během několika dní.
Jak stanovit výši?
Základem by měl být odborné posouzení nebo cena obvyklá za daný typ nemovitosti v konkrétní oblasti. Dále také musíte vycházet z toho, že na nájemném chcete něco vydělat. Mnoho lidí láká vidina stabilního příjmu. Proto zohledněte i toto. Cena by teda měla odpovídat zaprvé stavu domu či bytu, rozloze a lokalitě, a zadruhé tomu, co od nájemného očekáváte, tedy kolik si chcete nebo potřebujete vydělat.
Jak vybrat nájemníka?
I když v mnoha situacích v životě první dojem dělá mnoho, zde byste se od něj měli trochu oprostit. Nemůžete dát jen na sympatie. Mezi klasické akce při výběru nájemníka je i jeho „proklepnutí“. Registr exekucí by měl být základ. Dále by se mělo klást mnoho otázek, které vám celkový obraz o osobě nebo osobách řekne vše. Nejlepší je, když s těmito činnostmi pomáhá zkušený makléř. Aktuální situace je taková, že o nájemní bydlení je větší poptávka než poptávka. Proto se častěji stane, že budete vybírat hned mezi několika zájemci než to, že budete rádi za jednoho nájemníka. Proto jste v silnější pozici vy, a máte právo si vše o potenciálních nájemnících zjistit. Hlavní priority jsou jasné – stabilní schopnost platit nájem a životní styl, který neporuší sousedské vztahy nebo neznehodnotí nemovitost.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.