Jak ušetřit na energiích
Ceny energií stále stoupají, to nikdo z nás nezmění, podívejte se ale na pár zajímavých tipů, jak se dá ušetřit.
Jeden stupeň dolů
Věděli jste, že snížením pokojové teploty o 1 °C můžete ušetřit až 6 procent energie na vytápění? Zdravé prostředí v obývacím pokoji se pohybuje mezi 19 a 20 stupni. Pro každého z nás je však ideální teplota jiná. Někdo je zvyklý mít doma 18 stupňů, jiný třeba 25. Snížení o jeden stupeň ani nepoznáte, vaše peněženka ale ano.
Prádlo patří na sušák
Sušíte prádlo na topení nebo jej máte zakryté jinak? Třeba závěsy nebo záclonami? Pozor na to, k dostatečnému vyhřátí místnosti pak spotřebujete mnohem více energie.
Reflexní fólie
Slyšeli jste už o reflexní fólii? Fólii si nalepíte za radiátor a víc se o nic nestaráte, teplo se od fólie bude odrážet zpět do místnosti. Tento levný pomocník vám ušetří nemalé peníze.
Ledničku do chladu
Ledničky se doporučuje umisťovat do chladnějších míst a hlavně co nejdál od topení. Pokud je chladnička blízko zdroje tepla spotřebovává mnohem více energie.
Odmrazujte
Pravidelným odmrazováním mrazáku ušetříte také. Vytvořený led uvnitř chladniček totiž způsobuje zvýšenou spotřebu energie. Samozřejmě nezapomínejte chladničky pořádně zavírat.
Nenechávejte zapojené nabíječky
I malá nabíječka v zásuvce spotřebovává elektřinu. Po nabití telefonu ji tedy ihned vytahujte.
Spínací hodiny
Jste si vědomi toho, že zapnuté spotřebiče jako je třeba televize spotřebovávají energii i ve vypnutém režimu například v noci, ale nebaví vás každý večer odpojovat? Časově nastavitelný spínač to udělá za vás.
Vařte na páře
Vaření na páře je zdravější a navíc šetří energii. V případě, že se nechcete vzdát vaření ve vodě, používejte jen tolik vody, kolik je potřeba, čím více vody v hrnci máte, tím delší je doba vaření a o to vyšší je i spotřeba.
Když navíc nebudete zbytečně plýtvat vodou, nezapomenete zhasínat a zbavíte se starých spotřebičů, ve vašem rozpočtu to bude jistě znát.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.