Jak v domácnosti šetřit s vodou
Nedostatek vody, sucho. Slyšíme to pořád. Dnes se tedy zaměříme na to, jak s vodou šetřit a jak za ni v domácnosti méně platit. Kde a jak můžeme hledat úspory?
Sprcha, myčka a kapající kohoutky
Zaprvé je nutné zmínit, že nejvíce vody česká domácnost spotřebuje na osobní hygienu, potažmo na splachování toalet. Právě zde tedy hledejme cesty k šetření spotřeby vody. Je to jednoduché. Například rychlá sprcha místo napouštění vany ušetří opravdu velké množství vody. Dalším známějším tipem je například mít dvojí splachování na vašich záchodech či perlátory na všech kohoutcích. Dále je šetrnější používání myčky než umývání nádobí v ruce. Myčku však vždy zcela naplňte, ať je maximálně efektivní. Dále je velkým „žroutem“ vody laxnost členů domácnosti při řešení úniků vody různého rozsahu. Například pokud máte kapající kohoutek, ihned jej spravte. Čím déle bude kapat, tím více vody ztratíte. Nevypadá to jako velké množství, avšak pokud kape dlouho, již se to nasčítá. To samé platí například i u protékajícího záchodu a podobně.
Vodu na pití si dejte do ledničky
Dalším dobrým trikem je, dát si velkou nádobu s pitnou vodou do ledničky. Pokud se budete chtít napít či udělat si nějaký složitější nápoj, použijte ji. Předejdete tak nadměrnému odpouštění vody z kohoutku. Dále můžete například ušetřit nějakou tu vodu na zalévání tak, že si napustíte ze sprchy studenou vodu, když čekáte až se vám pro vaši hygienu ohřeje. Samozřejmostí by také mělo být průběžné vypínání vody při čištění zubů či umývání vlasů.
Využití srážkové vody
Posledními tipy budou ty ohledně srážkové vody a jejího využití. Mnoho domácností totiž používá i například k zalévání zahrádek pitnou vodu. To je však velmi náročné. Proč nevyužít srážkovou vodu? Pořiďte si nádrž na její zachycování. Využít můžete i dotačního programu ministerstva životního prostředí – Dešťovka.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.