Jak v současnosti funguje uvalování karantény na školáky a školní třídy

Třída

Karanténa je slovo, které zní opět z krajských hygienických stanic čím dál tím častěji. Pokud se týká školou povinných dětí, má to samozřejmě své důsledky pro školní docházku, ať již těch konkrétních žáků, kterým byla karanténa nařízena primárně, tak jejich spolužáky, kteří chodí do karantény spolu s nimi. S tím, jak nás pandemie koronaviru omezuje již druhým rokem, je celá řada lidí poněkud otupena a aktuální dění ani pravidla vlastně nesleduje. Právě proto stojí v době opětovně se zvyšujících počtů nakažených za to si ujasnit pravidla, podle kterých chodí školáci do karantény. Tato znalost se může brzy hodit nejednomu rodiči.

Kdy se chodí do karantény?

Školáci zůstávají doma po dobu 14 dní v případě, že byl žák v kontaktu s nakaženým po dobu delší než 15 minut ve vzdálenosti menší než dva metry a bez ochrany dýchacích cest. Je pochopitelné, že vzhledem k tomu, že třídy nejsou příliš velké a dětí je v nich hodně, je kontakt mezi všemi žáky, obzvláště při skupinové práci, rizikový prakticky za všech okolností.

Nejedná se pochopitelně pouze o vyučování, pokračuje to družinou či kroužky, na které dítě chodí. Možností, při kterých se spolužáci vzájemně nakazí existuje opravdu hodně.

Díky zrušení pravidelného testování žáků ve třídách, které bylo na začátku školního roku standardem, je záchyt pozitivních školáků v mnoha případech opožděný. Rozhodující slovo má vždy Krajská hygienická stanice, obecně lze ale říct, že ve chvíli, kdy se na nějakého přijde, jde celá třída do karantény bez ohledu na výsledky testů ostatních žáků. Výjimku mají ti žáci, kteří jsou očkovaní, nebo mají od prodělané nákazy virem covid 19 méně než 180 dní.

trida-skola

Foto: Pixabay

Jak vypadá návrat žáků po skončení karantény?

Výskyt dítěte s pozitivním testem ještě nutně nemusí znamenat, že jsou i ostatní také pozitivní. Nicméně se jich týká povinnost cesty na test PCR. I když vyjde negativní, musí žák dodržet bezpodmínečně dobu karantény pro případ, že by se nákaza projevila později.

Po skončení karantény však není pravidlem chodit na test. Není tedy vyžadováno potvrzení, že je dítě skutečně negativní. Po vypršení povinné doby karantény se tedy žáci vrací zpět do lavic s nejistým výsledkem.

Ti žáci, kteří ve škole zrovna chyběli, když došlo k odhalení pozitivního spolužáka, mohou dál navštěvovat školu bez omezení, anebo mohou setrvat na online výuce z domova spolu s ostatními žáky. Učitelé tak často budou muset řešit výuku ve škole a následně zajišťovat i distanční výuku pro žáky, kteří zůstali doma. Zdá se, že na učitele i rodiče se opět řítí nemálo problematická situace.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/karantena-deti-stve-rodice-a-vycerpava-ucitele-40373453

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.