Jak vybrat nejvýhodnější půjčku v několika krocích
Někdy chcete, někdy spíše musíte. Řeč je o sjednání půjčky. Dnes e tedy zaměříme na situaci, kdy je půjčka nevyhnutelná, a tak se již jen zaměřujete na to, abyste vybrali tu nejvýhodnější. Jak to vlastně poznáme? Podle čeho? I s tím vám dnes pomůžeme. Pojďme na to!
Porovnejte více nabídek
Základní věc. Než se někomu „upíšete“ měli byste zvážit všechny možnosti. Proto není od věci zajímat se zároveň o více nabídek. Nejhorší možný způsob je podepsat první půjčku, kterou naleznete. Jaké faktory tedy ukazují výhodnost půjčky? Když narazíte na víc nabídek, podívejte se na tyto faktory, které poté srovnejte:
- úroková sazba,
- poplatky a sankce,
- RPSN,
- splatnost,
- částka, kterou společnost půjčuje,
- výše splátek, popřípadě doba splácení.
Srovnávejte, co srovnávat lze
Pokud se bavíme o srovnání, nemůžete srovnávat produkty, které jsou odlišné, a tedy z této logiky i nesrovnatelné. Pokud například potřebujete klasický spotřebitelský úvěr, nesrovnávejte s nimi i úvěry ze stavebního spoření, kontokorent či půjčení na kreditní kartu. Vždy srovnávejte jen ty samé produkty. Stejné platí i u srovnávání parametrů. Pokud srovnáváte u obdobných produktů úrokové sazby, musí to být sazby za stejný interval. Srovnávejte tedy roční s ročními, měsíční s měsíčními a podobně.
Číst smlouvy se vyplácí
Jasně, je to mnohdy hodně stran a není to zrovna záživné čtení. Rozhodujete zde však o svém závazku, a proto je dobré si vše ve smlouvě projít, popřípadě se i doptat. Nejdůležitější jsou obchodní podmínky. Často se může také stát, že naleznete dobrou nabídku půjčky, avšak parametry úvěru se poté ve smlouvě liší. Stane-li se tak, upozorněte na to! Důležité je také přečíst si podmínky sankcí a poplatků. Od věci ani není „proklepnout“ si poskytovatele. Pokud nebude něco sedět, nebojte se, klidně i na poslední chvíli, smlouvu odmítnout.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.