Jak vypadá důchodová reforma podle Maláčové

Předčasný důchod

Možná jste to zaznamenali. V druhém prosincovém týdnu jsme se dočkali výstupu komise pro reformu penzí a ministryně Maláčová odtajnila, jak by nový systém mohl vypadat. Dnes se na parametry, které komise a ministryně nastínila, podíváme. Pojďme na to!

10 tisíc jako základ a nižší doba pojištění

Komise pro spravedlivé důchody s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) představily první informace o podobě penzí v budoucnosti. Potom, co by se důchodový systém po reformě změnil. Do konce padlo i datum. Již od ledna 2022 by měl být zaveden základní důchod, který by měli pobírat všichni důchodci, kteří splní povinnou dobu pojištění. Tento základní důchod by měl být ve výši 10 tisíc korun. Doba pojištění, po které by měly osoby nárok na výplatu starobního důchodu by se pak razantně snížila, a to z 35 let na 25 let.

Nultý a první pilíř důchodu

Základní pilíř by měl být důsledkem toho, že se systém penzí rozdělí na nultý a první pilíř. Základní důchod 10 tisíc korun by byl vyplácen jako takzvaný nultý pilíř. Na tento důchod by měla nárok každá osoba, pobírající důchod. Naopak první pilíř by byl zásluhovou složkou starobní penze. Tedy jeho výše by se odvíjela od výdělků za 25 let pojištění. K těmto dvěma pilířům by pak stát ještě přidal 500 Kč na měsíc za každé vychované dítě (maximálně na tři děti).

Důchodová kalkulačka pro každého

Komise pro spravedlivé důchody s ministerstvem práce a sociálních věcí také počítají se zavedením důchodové kalkulačky. Z té by každý pojištěnec věděl, co musí splnit, aby pobíral důchod a stejně tak by mu řekla, jak vysoký důchod bude pobírat. Všechny tyto změny jsou možná blíže, než by se mohlo zdát. Již první fáze důchodové reformy je v paragrafovaném znění a měla by jít nejspíše v únoru 2021 do vlády. Ministerstvo počítá s účinností od 1. ledna 2022. Druhé nejdůležitější ministerstvo pro tuto otázku, ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou (za ANO), je však k návrhu reformy skeptické. Zejména k tomu, že by se vše stihlo schválit do konce volebního období. Druhá fáze reformy, která spočívá zejména v navýšení prostředků do důchodového systému by ´pak měla být účinná od roku 2025.

 

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.