Jak vypočítat náklady na zařízení domácnosti: Do čeho investovat a kde ušetřit?
Zařizování nové domácnosti může být finančně náročné. Proto je důležité dobře plánovat a alespoň odhadnout náklady. Díky tomu se vyhnete zbytečným výdajům, ale vytvoříte pohodlné a funkční bydlení.
Náklady na zařízení domácnosti
Jako první krok je dobré stanovit si rozpočet. Než se pustíte do nákupů, zvažte, kolik můžete investovat. Pokud zrovna nemáte finance nazbyt, je dobré nakoupit nejprve nezbytné položky. Ostatní věci pak můžete dokoupit později.
Zkuste si náklady rozdělit podle jednotlivých místností. Udělejte si předem nějakou představu, jak na zařízení ložnice – zdravý spánek byste si neměli odpírat kvůli snaze ušetřit na vybavení. Zaměřte se také na zařízení koupelny a kuchyně, i ty jsou velmi důležité pro praktický a funkční interiér.
I když si vytvoříte návrh interiéru podle svých představ a dle toho spočítáte, kolik to všechno bude stát, udělejte si nějakou rezervu. Je dobré mít alespoň 10–15 % rozpočtu stranou, finanční rezerva vám pomůže snadno překonat i nečekané výdaje.
Nezbytnosti
Bez některých věcí se jednoduše neobejdete, do těch se vyplatí investovat. Může jít o spotřebiče, které denněpoužíváte – lednice, varná deska, pračka a podobně. Kvalitní modely mívají nižší spotřebu a delší životnost, dlouhodobě se tak vyplatí.
Výhodná investice do zdraví je také kvalitní matrace. Spánkem strávíme velkou část života, proto není dobré na posteli šetřit.
K dispozici jsou rozmanité možnosti:
- matrace z paměťové pěny,
- latexové matrace,
- pružinové
Liší se cenou i vlastnostmi. Výběr je individuální, můžete vyzkoušet různé varianty v kamenných prodejnách a dle toho zvolit to pravé.
Kde ušetřit?
Pokud máte omezený rozpočet, hodí se vědět, kde můžete ušetřit. Nábytek můžete sehnat z druhé ruky, na bazarech mnohdy narazíte na poklady. S trochou zručnosti a času můžete i zrenovovat starší nábytek, za příznivou cenu tak můžete sehnat hezké kousky, kterým dáte druhý život.
Ušetřit můžete na dekoracích a doplňcích. Ty lze dokupovat postupně. A možná se obejdete i bez dalších věcí. Sepište si předem seznam a seřaďte vybavení domácnosti podle priority – pak můžete nakupovat postupně dle toho, co vám zrovna rozpočet dovolí.
Efektivní a úsporné zařízení
Zařídit domácnost levně, a přitom prakticky, může být výzva. Ale díky plánování to není nemožné. Seznam vám nákupy hodně usnadní – můžete stanovit nejdůležitější vybavení pro celou domácnost, či pro každou z místností. Pak začněte pořizováním toho nejdůležitějšího, zbytek klidně počká. Jednou z nejdůležitějších věcí je postel, k tomu by samozřejmě neměly chybět ložní doplňky. Kuchyň vybavte alespoň základními spotřebiči. Koupelna je většinou nenáročná na vybavení.
Ať už vybíráte nábytek do jakékoli místnosti, je lepší volit kvalitní kousky, které vám vydrží. I když bývají většinou dražší, ve výsledku jsou výhodnější. Nekvalitní vybavení byste totiž za pár let museli znovu měnit. Není dobré šetřit na věcech, které budete používat denně.
Skvělým tipem je výběr multifunkčních kousků. Například postel s úložným prostorem nebo modulární nábytek mohou plnit více funkcí naráz. Nemusíte proto kupovat tolik vybavení, navíc i ušetříte místo, což oceníte zejména v menších interiérech.
Pokud hledáte způsob, jak odhadnout náklady na zařízení domácnosti, projděte si online srovnávače a různé e-shopy. Získáte tak přehled o cenách a můžete si rovnou i vybrat. Snadno tak předem sestavíte výběr podle svého rozpočtu.
Zařizování nového interiéru obecně není jednoduché, o kus náročnější může být s omezeným rozpočtem. Nejlevnější vybavení není ideální volbou, jelikož může rychle dosloužit. Proto se snažte nákupy rozdělit – není nutné mít celou domácnost hotovu hned.
Náhledové foto: insta_photos / stock.adobe.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.