Jak WhatsApp nebo Messenger vydělává peníze, když je zdarma?

whatsapp

WhatsApp a Messenger jsou jedny z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě. Každý den si na nich lidé vymění až miliardy zpráv. Přesto si málokdo uvědomuje, jak aplikace, která je pro uživatele zdarma, dokáže vydělávat peníze. Ve skutečnosti se jedná o velmi dobře promyšlený obchodní model, který je založený na firemních zákaznících a reklamních interakcích.

Byznys model založený na firmách

WhatsApp se stal globální platformou s téměř třemi miliardami uživatelů po celém světě. Přesto individuální, osobní účty, jako jsou ty naše, zůstávají zdarma. Jak je tedy možné, že WhatsApp vydělává peníze? Klíčem jsou firemní účty. Firmy si na WhatsAppu mohou zřídit kanály, kterými komunikují se svými zákazníky. I když zřízení kanálů je zdarma, za přímé interakce se zákazníky, jako jsou individuální zprávy či transakce, si firmy připlácejí.

Například v indickém Bangalore mohou uživatelé prostřednictvím WhatsAppu koupit jízdenky na autobus, vybrat si místa k sezení a zaplatit, aniž by museli aplikaci opustit. Tento druh interakcí je v některých zemích zatím v začátcích, ale jeho potenciál je obrovský. „Naše vize je, aby se podniky a zákazníci mohli domlouvat přímo ve vláknu chatu,“ říká Nikila Srinivasan, viceprezidentka ve společnosti Meta, která vlastní WhatsApp.

Reklamní odkazy a miliardový byznys

Další důležitou složkou příjmů WhatsAppu jsou reklamy. Firmy mohou platit za to, že jejich reklamy na Facebooku nebo Instagramu spustí přímý chat na WhatsAppu. Tato jednoduchá funkce generuje společnosti Meta miliardy dolarů. A tímto způsobem WhatsApp, aniž by přímo vydělával na uživatelích, těží z obrovské uživatelské základny.

Messenger vydělává hlavně prostřednictvím reklamy a prémiových služeb pro firmy. Jako součást aplikací Meta zobrazuje Messenger reklamy uživatelům na základě jejich věku, zájmů nebo polohy. Firmy platí za to, že mohou cílit na konkrétní publikum a platí buď za zobrazení reklamy, nebo za kliknutí na reklamu. Messenger také umožňuje firmám nabízet lepší zákaznickou podporu pomocí placených nástrojů, jako jsou chatboti nebo pokročilé funkce pro zasílání zpráv. Tento reklamní model tvoří podstatnou část příjmů Mety.

Jak vydělávají ostatní komunikační aplikace?

WhatsApp není jedinou aplikací, která nabízí bezplatné zprávy. Ostatní platformy mají své vlastní modely příjmů. Signal například funguje na bázi darů a přispívají mu drobní dárci, stejně jako jeden ze zakladatelů WhatsAppu, Brian Acton, který do něj vložil 50 milionů dolarů. Tento model dává Signalu nezávislost na investorech a inzerentech.

Další známou aplikací je Discord, populární hlavně mezi hráči. Nabízí sice základní služby zdarma, ale výdělky získává z placených funkcí, jako je streamování ve vysoké kvalitě nebo prémiové emotikony. Snapchat zase kombinuje různé přístupy – od reklamy až po placená členství a dokonce prodává vlastní hardware, jako jsou brýle pro rozšířenou realitu. I přes tyto zdroje příjmů firma vydělala stovky milionů dolarů jen na úrocích.

Jedním z hlavních zdrojů příjmů většiny aplikací pro zasílání zpráv je tedy reklama. I když je zpráva šifrovaná a její obsah zůstává soukromý, aplikace o svých uživatelích ví mnoho. Tyto informace se pak využívají k prodeji cílené reklamy. Jak říká Matthew Hodgson ze společnosti Element, „pokud neplatíte za produkt, pak jste pravděpodobně sami produktem“.

Zdroje info: Reddit, https://www.investopedia.com/ask/answers/120114/how-does-facebook-fb-make-money.asp, https://www.bbc.com/news/articles/c8j7nrppny2o

Náhledové foto: Pixabay