Jak zabránit světelnému znečištění
Světelné znečištění je aktuálně jedním z nejpalčivějších témat celého světa, jelikož ho neřízeně přibývá. Je jasné, že veřejné prostory a instituce soukromých firem nijak neovlivníme, na to jsme bohužel malí páni. Každý z nás si ovšem může sáhnout do svědomí a snažit se jej vytvářet co možná nejméně. Co se vlastně pod pojmem světelné znečištění skrývá a jak mu můžeme zabránit? Pokračujte ve čtení tohoto článku a odpovědí se vám dostane.
Světelné znečištění se nazývá také světelným smogem
Světelný smog je vlastně člověkem vytvořené světlo s nežádoucími účinky, mezi než se řadí například oslnění nebo pronikání světla do příbytků. Vědci prokázaly, že toto světlo nepříznivě ovlivňuje živočichy a třeba i rostliny, které kvůli němu vítají jaro až o týden dříve, než je nezbytně nutné. Dopady světelného smogu snad nemusíme nijak blíže specifikovat.
Ke snížení světelného znečištění může přispět každý z nás, byť jeho hlavními producenty jsou zejména veřejná osvětlení nebo ohromná sídla soukromých firem, která nezavírají brány ani během nočních hodin. Jak můžeme přiložit ruku k dílu, vám rádi vysvětlíme.
Venkovní osvětlení domu je potřeba omezit
Poměrně velké procento majitelů domů si myslí, že na svém pozemku mohou provádět, co se jim za chce, a to bez ohledu na okolí. Svítit tedy venkovním osvětlením do sousedových oken nebo kolemjdoucím do očí jim nečiní žádný výraznější problém. Kužel reflektoru namířený k obloze zas nepříjemně ovlivňuje létající hmyz.
Zkuste být proto ohleduplnější vůči okolí a venkovní osvětlení domu, garáže či chaty omezte na minimum. Pokud se jej nechcete vzdát úplně, vybírejte teplé barvy připomínající barvu ohně. Té se totiž hmyz dokáže vyhnout.
Nadměrné svícení není zdravé pro organismus
Foto: Pixabay
Zejména během zimních a podzimních měsíců, kdy se dny výrazně zkracují, svítíme ve svých domácnostech od brzkých odpoledních hodin. Tomu se samozřejmě nelze vyhnout. My jako společnost ovšem svítíme příliš intenzivně, což ovlivňuje naše zdraví. Organismus se pak domnívá, že se neblíží noc a doba odpočinku. V kuchyni se tedy hodí využít lineární zářivky, v obývacím pokoji a ložnici zas LED osvětlení s teplotou 2500 K a nižší.
Světla u vstupu do domu jsou vůbec nejhorší
Svítidla, která slouží k osvětlení cesty bezprostředně před vstupem do vašeho domu, musí vypadat reprezentativně. Co by si jinak sousedi a přátelé pomysleli, že? Lucerny a svítící koule však produkují vůbec největší množství světelného znečištění. Volte proto spíš taková svítidla, která disponují optikou nebo stínítky.
Náhledové foto: Pixabay
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.