Jak živnostníci ušetří na daních i přes vyšší odvody v roce 2025?
Rok 2025 přináší pro živnostníky změny v daňové oblasti, zejména v oblasti odvodů. Navzdory zvýšeným platbám existují cesty, jak legálně ušetřit nemalé finanční prostředky. Paušální daň je šancí pro ty, kteří mají vyšší příjmy a nižší výdaje. Další úspory přináší správné využití daňových slev, odpočtů či investic. Podívejme se, jaké možnosti máte a na co si dát pozor.
Vyšší odvody a možnosti úspor
Rok 2025 přinesl pro OSVČ zvýšení odvodů. Měsíční platba v prvním pásmu paušální daně vzrostla o 1 218 Kč, konkrétně z 7 498 Kč na 8 716 Kč. Pro živnostníky mimo paušální režim se zvýšily minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Celkově se jedná o nárůst o 1 695 Kč měsíčně, tedy 20 340 Kč ročně. Přesto lze díky chytrým strategiím ušetřit i desítky tisíc korun na daních.
Paušální daň jako alternativa
Paušální daň může být výhodnou volbou pro živnostníky s vyššími příjmy a nízkými výdaji, kteří nevyužívají daňové slevy ani bonusy. „Pro svobodná povolání s 60% výdajovým paušálem se paušální daň vyplatí při ročních příjmech od 600 000 Kč do 2 milionů Kč,“ konstatuje Nikola Žítková, produktová manažerka ve společnosti NeoTax. Pro povolání se 40% výdajovým paušálem, jako jsou například finanční poradci, je výhodná již od příjmu 400 000 Kč ročně. Důležité je podat oznámení o vstupu do paušálního režimu do 10. ledna.
Daňové slevy a odpočty
I mimo paušální režim existují možnosti, jak snížit daňový základ. Mezi ně patří například darování krve, za které lze odečíst 3 000 Kč za odběr, v případě darování orgánu nebo kostní dřeně dokonce 20 000 Kč. Další možností je dlouhodobý investiční produkt (DIP), který umožňuje investovat do akcií nebo ETF a odečíst až 48 000 Kč ročně. „Dobročinnost zůstává skvělým způsobem, jak snížit daňový základ,“ připomíná Žítková.
Časté chyby a jak se jim vyhnout
Mnoho OSVČ se dopouští zbytečných chyb, které je stojí peníze. Jednou z nich je placení daně z prodeje nemovitosti, i když existuje možnost osvobození. Pokud zisk z prodeje použijete do jednoho roku na nákup jiné nemovitosti k vlastnímu bydlení nebo na splátku hypotéky, daň platit nemusíte. Další častou chybou je neuplatnění odpočtu úroků z hypotéky. „Správné plánování a využití odpočtů může přinést úsporu desítek až stovek tisíc korun,“ dodává Žítková. U hypoték sjednaných před rokem 2021 lze odečíst úroky až do výše 300 000 Kč ročně.
Držitelé kryptoměn by měli taktéž vědět o změně v pravidlech časového testu. Nyní stačí držet kryptoměnu ve vlastní peněžence po dobu tří let, a při jejím prodeji po této době se neplatí daň ze zisku. „Již není nutné investovat do bitcoinu prostřednictvím ETF. Stačí ho držet ve vlastní peněžence,“ vysvětluje Žítková.
Zdroje info: Nikola Žítková, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-pausalni-dan-2025-zmeny-265691
Tabulky: Neotax
Náhledové foto: Pixabay