Jaká konkurence zaměstnavateli je zakázaná

Odchod z práce

Takzvaný zákaz konkurence možná není v pracovněprávních vztazích zaměstnavatele a zaměstnance moc známý, avšak může být velmi důležitý. Jednak určuje, kdy a jak nesmíte konkurovat vůči svému stávajícímu zaměstnavateli (ten platí pro všechny zaměstnané pracovníky obecně), jednak také reguluje zákaz konkurence bývalému zaměstnavateli v budoucnu, po ukončení pracovního poměru. Dnes se na tento aspekt zaměstnání podíváme.

Jinou činnost může zaměstnavatel zakázat

Podle § 304 zákoníku práce mají zaměstnci právo dělat i jinou výdělečnou činnost. Například podnikat nebo pracovat ještě někde jinde. Dokonce dle tohoto paragrafu mohou i podnikat či pracovat ve stejném předmětu činnosti, jako má jejich stávající zaměstnání. Je to však podmíněno písemným souhlasem společnosti či osoby, u které jste zaměstnáni. Pokud vám zaměstnavatel souhlas nedá, nesmíte podnikat ani pracovat ve stejném předmětu, tedy stávajícímu zaměstnavateli konkurovat.

Když vám povolí konkurovat

Pokud vám souhlas ke konkurenci udělí, je to možné. Může však tento souhlas opět odvolat. Stejnou formou, tedy zase písemně. Když se stane, že vám zaměstnavatel povolí konkurovat, avšak posléze svůj souhlas odvolá, musíte co nejrychleji druhou výdělečnou činnost ukončit. Nedodržení této povinnosti pak může vést až k sankcím jako je například i krajní situace – okamžité rozvázání pracovního poměru.

Kdy není třeba souhlasu

Existují však situace, kdy můžete vyvíjet výdělečnou činnost, dokonce ve stejném předmětu, a stejně nepotřebujete souhlas stávajícího zaměstnavatele. V praxi jde nejčastěji o vědeckou, pedagogickou, publicistickou, literární a uměleckou činnost. K bádání a publikování v oboru, ve kterém pracujete, tak můžete nezávisle na zaměstnavateli. Ať se mu to líbí či ne. Nejčastěji půjde například o situace, kdy například pracujete v oboru a zároveň jej vyučujete na vysoké škole, publikujete vědecké práce například ohledně technických postupů, které provádíte v zaměstnání nebo něco podobného.  Nemusí se bát například ani právník, který pracuje ve firmě a zároveň píše komentáře k zákonům nebo se vyjadřuje k vědecké problematice práva.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.