Jaká pravidla se vážou k home office
Jste také jedním z těch, kteří kvůli pandemii koronaviru zůstali doma a pracujete na dálku? Jde o takzvanou home office a dnes si řekneme, jak na ni pamatuje právo, tedy jaká práva a povinnosti máte a jak vůbec má režim home office vypadat.
Nikdo vám home office nemůže nařídit
Ač se zdá, že je dnes home office téměř nutností, pamatujte, že vám ji nikdo nemůže nařídit. A to ani na základě rozhodnutí vlády, které zaměstnavatelům ukládá, aby využívali home office a zaměstnance přiměli pracovat z domova. Pokud vám tedy home office z nějakého důvodu nevyhovuje, není vaší povinností na ni přejít. Na home office neboli práci z domova se totiž musí dohodnout zaměstnavatel se zaměstnancem, tedy obě strany pracovněprávního poměru.
Jak vás může zaměstnavatel kontrolovat
Zaměstnavatel má vcelku svázané ruce, pokud se bavíme o kontrole vaší práce v pracovní době, kdy práci vykonáváte z domova. Na druhou stranu se však této kontroly dobrovolně vzdává při dohodě o home office. I tak však logicky musíte pracovat stejně jako na pracovišti. Alespoň co se výsledků a výstupů práce týče. Právě tyto věci má zaměstnavatel kontrolovat. Nejčastěji půjde o výstupy vaší pracovní činnosti anebo třeba odevzdávání úkolů v termínech.
Stanovení pravidel home officu
Jak mohou být stanoveny pravidla režimu práce z domova? Existuje několik možností. Na práci z domova zákoník práce moc nepamatuje. Zaměstnavatel však může vnitřním předpisem stanovit základní pravidla výkonu práce z domova. Jde o jednostranné jednání, a tak s tímto stanovením nemusíte souhlasit. Vnitřní předpis však nesmí obsahovat ustanovení, která by byla v rozporu se zákoníkem práce. Vnitřní předpis však musí být vždy vydán zaměstnavatelem v písemné formě, a musíte mít možnost se s ním seznámit. Právě zde mohou být stanovený různá pravidla, ohledně pracovní doby, například i online setkávání s týmem, termínů a podobně.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.