Jaké benefity jsou u zaměstnanců nejoblíbenější
Valná většina českých zaměstnavatelů nabízí svým zaměstnancům alespoň nějaké benefity nad rámec svých zákonných povinností. My se dnes na některé z nich podíváme a řekneme si, které benefity jsou u českých zaměstnanců nejoblíbenější. Pojďme tedy na to!
Home office a flexibilní pracovní doba
Home office se často nuceně musela na pracovištích používat při koronavirové pandemii. I po ní však zůstala a někteří zaměstnavatelé ji nabízí jako benefit. U některých zaměstnanců, pro které je práce doma lepší a vyhovuje jim více než práce v kancelářském prostředí, je zajímavým zpestřením. Zpravidla jde o benefit, kdy si zaměstnanec může například jednou za měsíc vybrat práci z domova. Dalším oblíbeným benefitem je flexibilní pracovní doba. Nejčastěji to vypadá tak, že zaměstnavatel určí pevnou dobu, například od deseti do dvou hodin, kdy musí být zaměstnanec na pracovišti. Dále je nutné, aby si pracovník odpracoval za měsíc předepsané hodiny, Jak si rozvrhne pracovní dobu v jednotlivé dny je již na něm. Může přijít dříve i později, dobu si určuje on.
Již zabydlené sickdays
Tento benefit dával největší smysl v situaci, kdy byla ještě platná karenční doba u nemocenské. Když šlo o onemocnění na 3-4 dny, zaměstnanec si vzal sickdays a nemusel čerpat nemocenskou, u které by první tři dny stejně nedostal náhradu mzdy. Nyní se platí již první tři dny, avšak jen ve výši 60 % průměrného výdělku. I nyní tedy sickdays dávají velký smysl a jsou v Česku již zabydleným benefitem, který hojně zaměstnavatelé nabízejí. Nejčastěji jsou určeny jako počet dní ročně, kdy zaměstnanec může tyto dny využít, necítí-li se úplně zdravý. Nemusí tedy hned s každou rýmou k doktorovi, nemusí však také nemocný do zaměstnání.
Stravenky či karty na sport
Poslední benefity, které jsou v Česku nejčastější i nejoblíbenější jsou stravenky a stravenkové paušály a předplacené karty na sportovní aktivity. U stravného jde o daňově zvýhodněné prostředky (ve formě poukázek, nabité karty či stravného zasílaného spolu se mzdou či platem), které mají sloužit za jeho přispění zaměstnanci na jeho stravu. Větší část platí zaměstnavatel a menší si doplácí pracovník. Tomu pak zpravidla náleží prostředky za odpracované dny. Oblíbené jsou také karty, které jsou předplaceny a můžete je využít na sportovní aktivity u smluvních partnerů daného benefitu. Ve své druhé formě to může také vypadat tak, že zaměstnanec investuje do svého zdraví například sportovními permanentkami či různými lázeňskými a wellness pobyty, a zaměstnavatel mu pak tyto prostředky do nějakého limitu proplatí.
Zdroj: https://portal.pohoda.cz/pro-podnikatele/uz-podnikam/6-benefitu-ktere-skutecne-lakaji-zamestnance/, https://www.edenred.cz/clanky/nejoblibenejsi-zamestnanecke-benefity
Náhledové foto – Pixabay