Jaké jsou hlavní důvody, proč si u nás lidé spoří příliš málo peněz?
Podle odborníků si Češi v průměru šetří příliš nízké částky. Nejčastěji je to v rozmezí od 1 000 Kč do 2 500 Kč a spousta nedokáže našetřit dokonce vůbec nic. Problém pak nastane v okamžiku, kdy přijde nečekaná situace (např. když je potřeba něco doba urychleně opravit apod.) nebo dlouhodobá krize – jako např. současná situace způsobená koronavirem. Dalším aspektem jsou pak důchody – lidé si u nás spíše zvykli na to, že se o ně postará stát a tak si mnohdy na svoji penzi šetří buď málo nebo vůbec. Jaké jsou hlavní důvody toho, že si v Česku lidé spoří málo peněz? Vybrali jsme pět hlavních příčin:
1) Nízká finanční gramotnost
Prvním důvodem, který jsme vybrali a považujeme jej za jeden z klíčových, je obecně velmi nízká finanční gramotnost. Týká se to zejména lidí s nižším vzděláním, problémy mají také spíše mladší lidé. Řešení se přímo nabízí – výuka finanční gramotnosti již na školách, což by např. spoustu mladých lidí odradilo od nevýhodných půjček a celkově jim pomohlo se zorientovat v základních věcech týkajících se financí. Velmi užitečné jsou ale i různé neziskové organizace, občanské finanční poradny a jiné instituce, které lidem poskytují bezplatnou pomoc – jedná se zejména o poradenství v případě exekucí, osobních bankrotů apod. Zlepšení finanční gramotnosti by každopádně mělo přispět k tomu, aby si v budoucnu lidé více šetřili a uměli lépe hospodařit se svými penězi.
2) Málo peněz (příliš nízké mzdy)
Jedním z pochopitelných důvodů, proč si někteří lidé odkládají jen minimum nebo dokonce žádnou částku, jsou nízké platy. To samozřejmě neplatí plošně, nicméně lidé s minimální mzdou nebo ti, jimž po zaplacení nájmu, energií a dalších poplatků zůstanou peníze sotva na jídlo a základní věci, si těžko mohou spořit nějakou vyšší částku. To se ale postupem času týká čím dál méně lidí – rok od roku se průměrná mzda (i medián) zvyšuje a životní úroveň lidí v ČR tak roste. Uvidíme, jak se situace změní po koronavirové krizi, nicméně postupné (i když možná pozvolnější) zvyšování mezd se dá určitě očekávat i nadále, stejně jako zvyšování důchodů (i to ovšem může oproti posledním rokům mírně zpomalit).
3) Spoléhání se na stát
Mnoho lidí u nás vůbec nemyslí na budoucnost a spoléhá se vyloženě na stát, že se o ně postará. Týká se to zejména lidí ze sociálně vyloučených lokalit a méně vzdělaných osob, ale nejde zdaleka pouze o ně. Obecná představa, že není třeba si nic šetřit a že v důchodě se stát o každého postará, je bohužel silně zakořeněná v myslích mnoha lidí – většina z nich si neuvědomuje, že může dojít k tomu, že jednou bude jejich důchod extrémně nízký. Spoléhání se na stát ale souvisí i s dalším nešvarem a tím jsou sociální dávky, resp. jejich zneužívání. Samozřejmě – u mnoha lidí jsou naprosto v pořádku a zaslouží si je, řada lidí ale současný systém zneužívá a v podstatě žije pouze z dávek od státu. Smutné je, když se jedná o občany, kteří by přitom mohli normálně pracovat a vydělat si i mnohem víc než kolik dostanou na různých příspěvcích. To už je ovšem na samostatnou debatu o sociálním systému, (ne)fungujícím Úřadu práce a celkové koncepci v této oblasti.
4) Chybějící důchodová reforma
Toto téma jsme nastínili už v předchozím odstavci – České republice zoufale chybí opravdová důchodová reforma, která vyřeší stav, jenž je do budoucna neudržitelný. Vzhledem k demografické křivce v ČR je jasné, že za pár desítek let u nás bude výrazně vyšší procento lidí v důchodovém věku. Na jejich důchody už pak ale nebude tolik peněz, takže reálně hrozí, že budou živořit jen s minimální částkou. Pokud by např. místo současného stavu – kdy stát svoje občany v podstatě okrádá na daních, sociálním pojištění atd. – nechal stát každému člověku jeho peníze, aby si je mohl sám spořit, lidé by na tom jednoznačně vydělali a do důchodu by pak šli s tučnými úsporami. Bohužel, daňové zatížení v ČR je nesmírně vysoké a situace zatím moc optimisticky nevypadá.
5) Neschopnost zbytečně neutrácet
Na samotný závěr jsme vybrali důvod, který do menší či větší míry zná asi každý z nás. Lidé často prostě nedokáží odolat a zbytečně utrácejí peníze za věci, které si objektivně nemohou dovolit, ať už jde třeba o luxusní dovolené, drahou elektroniku a vybavení domácnosti, značkové oblečení apod. Míra, co už je zbytečné utrácení a co ne, je samozřejmě u každého jiná, navíc každý jedinec má jiné priority – pro někoho je bohužel důležitý alkohol nebo cigarety, jiný zase utrácí za hazardní hry, další utratí obrovské peníze za drahé boty nebo šperky. Pokud má člověk dostatečně vysoký plat a může si to dovolit a odkládá si dostatek peněz bokem, je to naprosto ok. Pokud ale takový člověk utratí každý měsíc peníze do poslední koruny, může ho jednoho dne čekat těžké vystřízlivění. Dobrým pomocníkem v tomto ohledu může být třeba nezávislý finanční poradce či jiný odborník, který poradí, jak spravovat svoje finance.
Jednou z webových stránek, které se problematikou financí zabývají, je portál Půjčko.cz, jenž se zaměřuje zejména na články z oblasti půjček, ale i dalších zajímavostí ze světa financí, včetně spoření. Určitě ho vřele doporučujeme všem, které tato tematika zajímá. Pro ty, kteří pak uvažují o sjednání půjčky, můžeme doporučit skvělý web PůjčkyHned.cz – jeho velkou výhodou jsou podrobné recenze s názornými ukázkami jak postupovat při online sjednávání úvěru. Mezi další kvalitní české srovnávače úvěrů pak patří weby Půjčky.cz nebo CoolPůjčky.cz.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.