Jaké příjmy vám (ne)pomohou při žádosti o hypotéku
Hypotéka je v současné době tím nejčastějším způsobem vedoucím k získáním částky potřebné k pořízení vlastního bydlení. Je ale bohužel smutnou pravdou, že ne všechny rodiny či jednotlivci vyhoví podmínkám bankovních společností, které v poslední letech výrazně zpřísnily. Důležitá je především výše vašich měsíčních příjmů. Jak se to ale například se sociálními dávkami a brigádami? Započítávají se také do rozhodné částky? Na to se vám v následujících minutách pokusíme co nejlépe odpovědět.
Sociální dávky v případě mateřství či invalidním důchodu
V prvé řadě si musíme říci, že každý bankovní subjekt pohlíží na sociální dávky zcela individuálně, takže žádná univerzální odpověď veskrze neexistuje. Nicméně je velmi pravděpodobné, že pokud oslovíte více společností, minimálně jedna z nich vám některé sociální dávky do rozhodných příjmů uzná. Platí to například v momentě, kdy pobíráte rodičovský příspěvek, doživotní rentu nebo invalidní důchod. V každém případě však musíte doložit písemná potvrzení o vašich příjmech tohoto charakteru. Výměru rodičovského příspěvku poskytuje příslušný Úřad práce ČR.
Pokud se zastavíme u peněžité pomoci v mateřství, tam může být jednání s bankami o poznání složitější. Bankovní dómy totiž jako příjem uznávají pouze rozdílnou část peněžité pomoci v mateřské.
Příjmy z pronajímání bytu nebo domu
Lidé si v dnešní době poměrně často vydělávají pasivně, a to pronájmem nevyužívaných prostor pro žití. I ty se vám do příjmů při sjednávání hypotéky pochopitelně započítají (poměrnou částkou), je ovšem důležité, aby se jednalo o pravidelný příjem. Pokud pronajímáte bytovou jednotku jen v letní nebo zimní sezóně, nijak zvlášť vám to nepomůže. Ani tady ale neexistuje psané pravidlo a každá banka k penězům za pronájem přistupuje jinak.
Brigády vám při jednání s bankou příliš nepomohou
Jestli si kromě stálého zaměstnání ještě přivyděláváte formou dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, všeobecně platí, že s tím banku dvakrát neoslníte. V obou případech je nutné doložit, že se jedná o dlouhodobý příjem. Uznávány pak bývají hlavně brigády, z nichž se odvádí sociální a zdravotní pojištění – čili musejí být v určité výši. Pár stovek měsíčně skutečně nehraje žádnou výraznější roli.
Další příjmy, které vám (ne)mohou být uznány
Při žádání o hypotéku banky většinou berou v potaz také příjmy z investičních fondů, dividend a dalšího kapitálu. Pomoci mohou odměny pěstounům a v ojedinělých případech také výživné na děti.
Neuspějete naopak s příjmy za částečný invalidní důchod, podporu v nezaměstnanosti, příspěvek na bydlení, přídavky na děti.
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.