Jaké sankce hrozí za porušení stávajících opatření
V dnešní době existuje bezprecedentní množství omezení běžného života, která jsou vydávána v souvislosti se snahou vlády kontrolovat a omezit šíření onemocnění covid-19, které zapříčinilo světovou pandemii. My se dnes podíváme na to, co vám z pohledu práva hrozí, pokud tato omezení nebudete dodržovat.
Porušení omezení setkávání
Nezřídka kdy se stává, že se sejdete s přáteli venku na procházce či se ve větším počtu setkáte u jednoho z přátel doma. Ve striktním pojetí tím porušujete vládní opatření. Neméně často se pak také může stát, že vás například soused či jiná osoba nahlásí, protože nabude dojmu, že porušujete platná pravidla. Často se na místo volá policie či strážníci. My se dnes podíváme na to, jaké pravomoci v podobných situacích má.
Porušujete setkáním s přáteli vládní nařízení?
Nyní platí zákaz setkávání více než dvou osob, které nejsou z jedné domácnosti. Tento zákaz se však vztahuje jen na takzvané veřejné prostory. Ať již jde o ty vnější či vnitřní. Pokud se tedy setkáte s přáteli doma, nejde o porušení zákazu setkávání osob v tomto smyslu. Porušujete tím ale jiné nařízení. Podle vyjádření mluvčího ministerstva vnitra v médiích jde o porušení zákazu vycházení od 5 do 21 hodin. Přes den totiž můžete vyjít ven jen za daných výjimek tohoto zákazu, ve kterém není ani zmínka o setkávání s přáteli. Ať už na veřejnosti či v soukromých prostorách.
Jaké jsou pravomoci policie
Pokud si tedy někdo myslí, že setkáním porušujete platná pravidla, může na vás zavolat policii. Jaké má policie v takovém případě pravomoci? Pravdou je, že postup policie je spíše individuální. Řešení vychází z dané situace. Lze však říci, že mezi jejich pravomoc, pokud se domnívají ze skutečností, že porušujete vládní opatření, patří udělení pokuty za přestupek. Opatření vydané vládou pak počítají se sankcí až ve výši 20 000 Kč. Přímo na místě vám lze uložit 10 000 Kč pokuty.
Lze přistoupit však i na méně přísná řešení, jako je například domluva či nižší pokuta. Otázkou také je, zda při řešení situace může policie vstoupit do vašeho bytu. Pokud byste byli v postavení podezřelé osoby, pak může po vás policie chtít vysvětlení, důkaz o tom, zda v objektu bydlíte a prokázání totožnosti. Je-li v takové situaci po vás policií požadován i vstup policie do bytu, pak máte právo odmítnout součinnost. V takovém případě musí policie předat věc příslušnému správnímu orgánu k dořešení.
Zdroj náhledového obrázku a obrázku použitého v textu: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.