Jakou zahraniční politiku bude razit nová vláda
Přes všechny problémy, které se nyní řeší, jako je například zdraví prezidenta, sílící pandemie či zvyšování cen a cen elektřiny zvláště, se i nyní pořád jedná o nové vládě, která s největší pravděpodobností vznikne v listopadu nebo prosinci tohoto roku. Jak vidí strany budoucí vládní koalice zahraničně politická témata? Jak bude vypadat zahraniční politika pravděpodobné nové vlády? Podíváme se, na čem je mezi koalicemi shoda.
Havlovská diplomacie, NATO a EU
Podle dostupných informací a vyjádření se programová skupina koalice SPOLU, která se skládá ze stran ODS, KDU-ČSL a TOP09, a skupina expertů koalice Pirátů a Starostů a nezávislých dohodla na základních rysech budoucí zahraniční politiky státu. Pokud opravdu vznikne vláda koalic SPOLU a Piráti a STAN, pak se vláda chce v programovém prohlášení vlády přihlásit k havlovské zahraniční politice, která má klást důraz na lidská práva a občanskou společnost. Dále chtějí koalice podporovat a přihlásit se k našemu členství v Severoatlantické alianci a v Evropské unii.
Bližší spolupráce s Němci a Izraelem, revize vztahu s Ruskem a Čínou
Programové priority zahraniční politiky pravděpodobné nové vlády se také shodují ohledně jednotlivých států, s kterými bychom měli udržovat nebo naopak revidovat naše vztahu. SPOLU a Piráti a STAN chtějí udržovat a utužovat blízkou spolupráci s Německem či Izraelem, naopak revidovat chtějí nynější vztahy s Ruskem a Čínou. Koalice také chtějí zamezit tomu, aby nedemokratické státy přistupovaly ke klíčovým zakázkám a projektům v rámci infrastruktury státu. Stejně tak se koalice shodují, že je třeba vydávat 2 % našeho HDP na obranu státu do roku 2025.
Členství v EU a NATO
Pokud jde o naše členství v NATO, pak strany pravděpodobné budoucí vládní koalice nechtějí, aby bylo v této organizaci Česko “černým pasažérem”. Proto ony výdaje 2 % HDP do obrany. Stejně tak chtějí strany podpořit český obranný průmysl úpravou legislativy tak, aby mohl stát uzavírat dohody o mezivládních zakázkách. V Evropské unii by pak mělo Česko klást na zelenou agendu. Mělo by také efektivně zvládnou předsednictví EU. Dle Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) je pak cílem demokratická, nikoli zbytečně byrokratická EU.
Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/koalice-maji-shodu-v-obrane-a-diplomacii-chteji-havlovskou-politiku/2106274
Náhledové foto – Pixabay
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.