Jaký je rozdíl mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím
V současné době jde o aktuální téma, jako již předešlé i současná Sněmovna bude nejspíše řešit, zda uzákonit sňatky i pro osoby stejného pohlaví. Jedním z argumentů bývá, že registrovaní partneři nemají stejný rozsah práv jako manželé. My se dnes na tyto rozdíly podíváme.
Jak se uzavírá registrované partnerství
Registrované partnerství může vzniknout dle zákona o registrovaném partnerství. Dle tohoto předpisu jde trvalým společenstvím dvou osob stejného pohlaví. Registrované partnerství vznikne mezi partnery (dvěma ženami či dvěma muži), kteří jsou starší 18 let, plně svéprávní a ani jeden z párů není již registrován či již v manželství. Do registrovaného partnerství mohou vstoupit osoby jen v situacích, kdy je alespoň jedna z páru osobou s českým státním občanstvím. Souhlasné prohlášení o uzavření registrovaného partnerství se činí před matrikářem.
Rozdíl oproti manželství
Registrace musí proběhnout jen před 14 matričními úřady v republice, přičemž ne každý matriční úřad dovoluje konat obřad mimo prostory radnice. Dalšími právními rozdíly mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím jsou zejména rozdíly v majetku a výchově dětí. Registrovaní partneři mezi sebou nemají společné jmění.
Výchova dětí
V životě se lehce stane, že i registrovaní partneři tvoří rodinu s vychovávanými potomky, byť je zde biologická cesta ztížena a právní cesta spočívající v adopci je u nás také omezena. Často se však stane, že pár vychovává potomka či potomky jednoho z partnerů. Rodičem se může registrovaný partner stát tak, že je od narození zapsán jako biologický rodič. U osvojení ústavní soud v roce 2016 rozhodl, že adopce registrovaným partnerem je možná, avšak osvojit si dítě může i nadále jen partner jako jednotlivec. U manželství je tomu jinak, kdy si dítě může adoptovat pár jako takový. Tento stav pak může mít negativní následky při úmrtí osvojitele (registrovaného partnera) nebo u zrušení registrovaného partnerství. Dítě pak právně žádný vztah k druhému z páru.
Dědění
Opačnou situací je dědění. V tomto případě jde o situace, kdy je postavení manžela a registrovaného partnera stejné. Manžel totiž na základě ustanovení občanského zákoníku o tom, že se pro určité části zákoníku použijí pravidla o manželovi i pro pravidla o registrovaném partnerovi, získává postavení, jaké náleží manželovi. Registrovaný partner, nebylo-li závěti či dědické smlouvy, dědí ze zákona jako manžel po manželovi, tedy v první nebo druhé dědické třídě.
Zdroj: Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství ve znění pozdějších předpisů, https://www.mvcr.cz/clanek/uzavreni-registrovaneho-partnerstvi.aspx, https://dostupnyadvokat.cz/blog/registrovane-partnerstvi
Náhledové foto – Pixabay