Je v dohledu zestátnění energetického gigantu ČEZ? Vláda si pomalu vyšlapává cestu!
Ve čtvrtek 18. 5. 2023 došlo k výraznému poklesu akcií energetického gigantu ČEZ. Pravděpodobně se jedná o reakci na středeční krok vlády, která schválila návrh zákona o snížení potřebné většiny hlasů akcionářů pro přeměny obchodních společností a družstev. Vypadá to, že si tak vláda připravuje cestu pro zestátnění podniku.
Co je cílem vlády a proč to dělá? A proč padají akcie firmy ČEZ? Na to se vám pokusíme odpovědět v tomto článku.
Vláda chce získat celou síť tuzemských elektráren
Již v minulém roce prohlásil premiér Petr Fiala, že vláda má za cíl získat v blízké budoucnosti síť významných tuzemských elektráren, a začít tak s vlastní výrobou elektřiny. Vláda chce mít možnost více zasahovat do cenové politiky v oblasti energetiky. Hlavním důvodem je posílení energetické nezávislosti Česka.
Dle vyjádření premiéra by měla restrukturalizace ČEZ proběhnout během dvou let. Jedná se také o výstavbě nových bloků v Dukovanech a Temelíně, která bude mnohem snazší, v případě plného vlastnictví státu.
Dle Fialy byla vláda převzata ve chvíli, kdy nebyl stát energeticky zabezpečen. Postupně se zadařilo najít náhradní dodávky plynu a ropy. Dále dodal, že cílem vlády je zajistit dostatek dodávek energie za rozumné ceny.
Nový návrh legislativy pro ovládnutí ČEZu
Propad akcií firmy ČEZ je pravděpodobně způsoben návrhem vlády schválit novelu zákona, která usnadní zestátnění podniku nebo jeho části. Součástí návrhu zákona je snížení potřebné většiny hlasů akcionářů pro odhlasování změn ve společnosti nebo družstvu. Propad akcií je především způsoben obecnou nejistotou a chybějícími informacemi o tom, co vláda zamýšlí.
Akcie v reakci na to poklesly až o 15 % na lehce nad tisícovku za kus. Hned první dopoledne se akcie snížily o 8 % na cenu 1 041 korun, přičemž v odpoledních hodinách byl propad již menší a hodnota jedné akcie činila 1 065 korun. Za pár hodin ale opět poklesly na 1 050 Kč za akcii.
Avšak i přes tyto dramatické poklesy jsou akcie ČEZu o 30 % dražší než na začátku roku. Tržní hodnota společnosti se ale snížila během posledního týdne o 130 miliard korun.
Oslabení je dle analytiků způsobeno návrhem vlády, velký vliv má také to, že ČEZ je klíčovým prvkem pražské burzy. Na celkovém objemu obchodů pražské burzy se podílí ve výši 50 %.
Co obsahuje nový návrh vznikající legislativy?
Dle nového návrhu zákona by mělo místo doposud potřebných 90 % hlasů všech akcionářů pro rozdělení společností stačit 75 % hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě, současně při navýšení usnášeníschopnosti na nejméně dvě třetiny základního kapitálu.
Vláda si tak pomalu připravuje půdu pro zestátnění ČEZu, protože těchto 75 % hlasů potřebných pro provedení změn jeschopen pokrýt stát, který vlastní 70 % akcií. Ve hře je také možnost rozdělení společnosti na dvě, kdy jedna se bude zabývat výrobou a druhá tím zbývajícím. Akcionáři by tak vlastnili akcie dvou společností. Stát se bude pravděpodobně snažit získat kontrolu hlavně nad výrobními zdroji.
Možností je ale také rozdělení na jaderné a fosilní elektrárny a novou zelenou energetiku, obchod a distribuci. Uvažuje se ale také o rozdělení na tři části, konkrétně na: fosilní a jaderné zdroje, zelenou energetiku a distribuci v samostatné firmě. Stát také může odkoupit pouze dceřinou společnost, pod kterou spadá i výstavba nového reaktoru v Dukovanech.
Předložený návrh novely zákona se netýká jen ČEZu, ale všech obchodovatelných společností. Nyní je potřeba počkat na to, jak projde legislativním procesem.
Zdroje info: Autor, finex.cz, novinky.cz
Náhledové foto: Depositphotos
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.