Je zaměstnanec pracující z domova méně produktivní? Zřejmě ne
Práce z domova zní pro mnohé lákavě. Přináší totiž mnohé výhody, jako je například to, že odpadá čas, který strávíme cestou do práce a z práce. Ušetříte tak peníze, které byste museli vynaložit na dopravu (za benzín či naftu nebo autobus). Navíc se nemusíme denně oblékat a upravovat do práce. Pracovat doma ale nepřináší jen samé plusy. Má to také mínusy, jako je například izolace – nesetkáváte se s lidmi. Dále pak potřebujete doma pracovní prostor vymezený pro práci. A nevýhodou je také nižší produktivita.
Rychlost komunikace
Nižší produktivita může být způsobena zejména rychlostí komunikace. Pravdou je, že v době vyvinutých technologií, může být tento problém scestný. Avšak v případě, že je potřeba, aby se mezi sebou domluvilo větší množství spolupracovníků není efektivnějšího nástroje, než práce v kanceláři. Je tomu skutečně tak, že při práci z domova dochází k obětování rychlosti a kvality komunikace?
Rušení ze strany společníků v domácnosti
Produktivita práce může být snižována také tím, že osoby žijící se zaměstnancem ve společné domácnosti, mohou vyžadovat společnost. Nejedná se pouze o děti (i když je pravdou, že velké množství zaměstnanců, kteří pracují z domova, tvoří matky), ale také o domácí mazlíčky či partnery. Ti mají jednoduše pocit, že když jste doma, tak jste tu pro ně. A jednoduše vám nedovolí pracovat v takovém klidu a tempu, jako byste to zvládli v práci.
Odpověď ze strany studie
Vědci ze Stanfordu provedli studii u společnosti se sídlem v Šanghaji s názvem CTrip, čínské cestovní kanceláře, která zaměstnává 16 000 pracovníků, z nichž 249 se experimentu zúčastnilo. Vybraní byli rozděleni do kontrolní skupiny a skupiny pracující na dálku. Výzkumník zjistil, že lidé pracující z domova byli o 13 procent produktivnější než zaměstnanci pracující v kanceláři. Lidé pracující z domova si dělali mnohem kratší přestávky a hlásili méně nemocenských dovolených.
Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.