Jízda po dálnici bez dálniční známky?
Pokud pojedete po dálnici bez dálniční známky, čeká vás velká pokuta. Zároveň lze, ale najít hned několik případů, kdy je možné se sankcím vyhnout. A v jakých případech?
Dálnice v Česku
V České republice není jízda po dálnici zdarma. Platí tady časově zpoplatněný systém povinný pro všechna motorová vozidla do 3,5 tuny, a která mají minimálně 4 kola. Výjimku tak tvoří především motorky. Všichni řidiči, kteří spadají pod tuto definici, si musí zakoupit dálniční známku, nalepit ji na čelní sklo a schovat druhý díl. Na to si dávejte pozor, protože v některých případech chce druhý kus známky opravdu zkontrolovat.
Sankce
Platnost dálniční známky začíná vždy v lednu a končí zase v lednu následujícího roku. Pokud na autě necháte prošlou známku, tedy neodstraníte ji z předního skla, můžete dostat pokutu. Takové sankce však hrozí jen v případě, že jezdíte s českou dálniční známkou. S neplatnou zahraniční známkou, jízdu zákon nedefinuje. Pokutu můžete dostat, i pokud bude dálniční známka bránit řidiči ve výhledu. Když pojedete po dálnici bez dálniční známky, postih vás čeká samozřejmě také.
Kdy se platit nemusí?
Nastávají také situace, kdy za jízdu bez dálniční známky pokutu nedostanete. I tyto záležitosti vymezuje zákon, konkrétně zákon č. 13/ 1997 Sb. o pozemních komunikacích. Pokutu nedostanete, např. pokud přepravujete nezaopatřené dítě, které je léčeno se zhoubným nádorem, přepravujete zdravotně postiženou osobu s průkazem ZTP nebo ZTP/P, ale to jen v případě, že majitelem vozidla je postižená osoba nebo jí blízká osoba. Dále pokud vaše vozidlo slouží k převozu zdravotně postižených osob a zároveň jste provozovatelem speciálního domova pro tyto osoby. Jestliže jste vedeni v registru silničních vozidel členů diplomatické mise a samozřejmě v případech, kdy vaše vozidlo patří mezi vozidla složek záchranného systému, nebo jste správcem dané pozemní komunikace.
Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.