Jurečka se zaměří na nelegální práci: Otázkou je, zda se jeho záměr nemine účinkem

Marian Jurečka

Vláda schválila novelu zákona o zaměstnanosti. Součástí novely je seznam firem, u kterých inspektoři práce odhalí nelegální zaměstnávání. Podaří se díky tomu odradit firmy a podnikatele od nelegálního zaměstnávání?

Podnikatelé a firmy, u kterých inspektoři odhalí nelegální zaměstnávání, se mají od příštího roku ocitnout na tzv. černé listině. Myšlenka je to dobrá, ale v praxi to zřejmě dopadne jinak. Proč?

Novela zákona o zaměstnanosti

V České republice je nelegální zaměstnávání celkem běžnou praxí. Přetrvává nadále poměrně vysoká míra nelegálního zaměstnávání, která se pojí jak s možným rizikem pracovního vykořisťování zaměstnanců, tak i s negativním dopadem na veřejný rozpočet. Jurečka proto přichází s novelou zákona o zaměstnanosti, kterou schválila vláda a čeká na projednání v parlamentu. Platit by měla od příštího roku a měla by znesnadnit nelegální zaměstnávání. Otázkou zůstává, zda se tak opravdu stane.

Černá listina neboli blacklist

Nástrojem v boji proti nelegálnímu zaměstnávání má být tzv. černá listina, na které budou zveřejněny firmy, které obdrží pokutu za zastřené zprostředkování zaměstnání či nelegální zaměstnávání. Tento seznam hanby má dle ministerstva vést k tomu, že u těchto firem a podnikatelů nebude chtít nikdo pracovat. Má být tak odstrašující pro případné zájemce o práci u dané firmy. Stejně tak má tento seznam zapůsobit tak, že ani ostatní firmy s těmito hříšníky nebudou chtít spolupracovat.

Kdo a jak se ocitne na seznamu

Kdo a jak se ocitne na černé listině neboli seznamu hanby? Bude se jednat o firmy a podnikatele, u kterých inspekce práce odhalí zastřené zprostředkování či nelegální zaměstnávání. Firmy a podnikatelé, kteří obdrží pokutu, budou zveřejněny na úřední desce Státního úřadu inspekce práce, a to po dobu jednoho roku. Nepůjde však o automatické zveřejnění, ale jen o případy, které budou uznány za vhodné.

Ministerstvo práce a sociálních věcí si tak od tohoto nástroje slibuje, že kdo poruší pravidla a bude zveřejněn na černé listině, fyzické a právnické osoby nebudou mít zájem s těmito hříšníky o případnou spolupráci. Rovněž tak zveřejnění má pomoct i osobám ucházejícím se o práci, jakožto široké veřejnosti pro získání představy o solidních zaměstnavatelích. Jurečka zdůraznil, že legální zaměstnávání je zárukou spravedlivé mzdy, dodržování pracovní doby a právní ochrany.

Myšlenka, která se zřejmě mine účinkem

Původně se mělo jednat o zveřejnění všech firem, u kterých by bylo prokázáno zastřené zaměstnávání nebo nelegální zaměstnávání. Svaz průmyslu a dopravy však uvedl, že by se nemělo jednat o plošné řešení. Nicméně dle odborníka na pracovní trh Jiřího Halbrštáta z personální agentury ManpowerGroup to, že bude firma zveřejněna na černé listině, její zaměstnance neodradí.

Problémem je, že o tyto formy zaměstnání mají zájem i zaměstnanci, neboť snahou je se vyhnout odvodům zdravotního a sociálního pojistného na obou stranách. Jiří Halbrštát zároveň uvedl, že zdanění práce je v ČR nadprůměrné, tudíž tomu odpovídá i snaha na straně zaměstnavatele a zaměstnance se vyhnout placení daní a odvodů.

Zdroj: https://www.finmag.cz/byrokracie/459469-postavte-je-na-pranyr-verejny-seznam-hanby-firem-bude-jen-zbytecnou-formalitou

https://www.penize.cz/zamestnani/458771-nastenka-hanby-inspektori-zverejni-firmy-ktere-zamestnavaji-na-cerno¨

Náhledové foto: Marian Jurečka Úřad vlády ČR