Kapesné na účet a nějak se s tím poper: I dětem hrozí phishingové útoky
Také mají vaše dětí vlastní účty, na které dostávají kapesné? Platí online, bezhotovostně a bez dozoru? A taky s nimi neprobíráte, jaká lákadla a pasti na ně nejen na síti čekají? Možná byste měli začít. Děti čelí stejným nástrahám jako dospělí – reklamám, pobídkám k dalším nákupům, ale i podvodníkům. Pomozte jim s bezpečností v digitálním světě a s osvojením základních principů finanční gramotnosti. Koneckonců případné průšvihy platíte vy – rodiče.
Nevěřím, neotevírám a nesděluji
I děti se mohou setkat s phishingovými útoky, které cílí na získání hesel, bankovních údajů a další osobních informací, jejichž zneužití může vést k finančním ztrátám či krádeži identity. Jak to probíhá? Dítěti přijde podvodný e-mail, SMS, nebo zpráva přes sociální sítě, která vypadá velmi adresně a působí důvěryhodně, jako odesílatele uvádí banku, poštu atd. Zprávy obsahují žádost o informace k platební kartě nebo přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Jejich součástí bývá i odkaz na externí stránky, který uživatele navádí na škodlivý web.
Řešení je prosté – poučte dítě, aby nikdy neklikalo na odkazy v nevyžádaných zprávách v e-mailu, na Facebooku atd., neotevíralo přílohy nevyžádaných e-mailů a nesdělovalo nikomu citlivé údaje ani po telefonu. To platí i pro online bazary, na kterých děti čím dál častěji zkouší nakupovat i prodávat, ať už to pravidla prodeje kvůli věku povolují či nikoli. Poučte dítě, že ani tam nesmí nikomu poskytnout kompletní platební údaje, stejně jako při phishingovém telefonátu, jenž může působit jako skutečný hovor z banky nebo jiné instituce.
Dvakrát měř a jednou klikni
Rizika v sobě skrývá i online nakupování. Ukažte dítěti, že za nakupováním zboží online není jen jeden klik, ale i ověřování. Má společnost, u které chce nakoupit, dobrou pověst a pozitivní recenze od zákazníků? Ověřujte např. na srovnávačích. Díky novele zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, se podstatně snížilo riziko falešných recenzí, stejně jako mazání negativních recenzí provozovatelem e-shopu. „Novela zákona o ochraně spotřebitele zavedla jako nekalou obchodní praktiku zveřejňování falešných spotřebitelských recenzí či jejich zkreslování. Za takové jednání hrozí prodejci sankce. Pokud byl spotřebitel nekalou obchodní praktikou ovlivněn, je oprávněn od smlouvy odstoupit do 90 dnů od jejího uzavření, případně požadovat přiměřené snížení ceny podle závažnosti a povahy nekalé praktiky,“ uvádí Martin Krechler, advokát a společník Krechler a partneři, advokátní kancelář.
Důležité je také věnovat pozornost popisu produktu a kontrole jeho funkce a specifikace. Pokud je to možné, vyzvěte dítě, aby se na produkt podívalo předem v kamenné prodejně, případně si jej nechalo na kamennou prodejnu doručit. Může tak za zboží zaplatit až při převzetí či po jeho vyzkoušení a lépe se mu přímo na prodejně vyřeší případná vada produktu nebo jeho nesoulad mezi internetovým popisem a skutečností.
Čím víc pruhů, tím víc Adidas
Naučte své potomky, jak rozpoznat kvalitní zboží od nekvalitního, jak nenaletět falešným slevám, nebo jak nenakoupit místo originálů padělky. Upozorněte dítě, že ne všechny slevy jsou skutečné. Proto je dobré porovnat cenu produktu před a po slevě. Novela zákona o ochraně spotřebitele sice prodávajícímu ukládá povinnost sdělit kupujícímu informace o nejnižší ceně, za kterou kdy zboží prodával, ale vyhledat si, zda zboží nemohu koupit jinde levněji, se může vyplatit. Pozor však – nápadně nízká cena u některých značkových produktů může být indikátorem, že se jedná o padělané zboží. Opět je nutné zkontrolovat samotný produkt (např. se soustředit na etikety a loga výrobce) a prověřit i pověst e-shopu. S tím vám pomůže např. web České obchodní inspekce. Jistotou pak je nakupovat značkové zboží pouze na originálním e-shopu.
Nepotřebuji, ale chci a chci a chci!
Potřebuji nebo chci? Osvojit si principy finanční gramotnosti a poučit dítě o rozdílech mezi jeho potřebami a přáními je velmi důležitý odrazový můstek pro jeho další nakládání s penězi. „Rodiče i školy by měly být těmi hlavními, kdo dítěti ukáže, jak s penězi nakládat. Naučte je, že utrácení peněz by mělo být založené na plánu a rozumných rozhodnutích. Bezhlavé utrácení, které je na internetu navíc velmi pohodlné, v dětech může zakořenit špatné návyky, a ty se mohou přenést i do dospělosti. Abychom finanční gramotnost dětí posílili, vytvořili jsme výukové materiály pro žáky od 9 do 13 let, které jsou zdarma ke stažení. Sestavit si vlastní rozpočet a vyzkoušet si jeho správu můžete se svými dětmi i doma. Důležité je finanční vzdělávání neodkládat,“ apeluje Vladimír Vachel, jednatel inkasní společnosti EOS KSI.
Není apka jako apka
Podle statistik Police ČR kyberkriminalita v Česku roste. Jen za minulý rok policie eviduje více než 18,5 tisíce trestných činů v kyberprostoru. Meziroční nárust je dvojnásobný a v praxi znamená, že každý desátý trestný čin je s kyberprostorem spojený. Velké nebezpečí představují i škodlivé aplikace, které míří také na děti a podobně jako u phishingových útoků je jejich cílem získat citlivé údaje, případně doručit závadný kód. Podvodné aplikace se mohou tvářit jako čtečky QR kódů, editory fotek nebo fotofiltry, které jsou u dětí velmi trendy. S jejich stažením však dojde k aktivování drahého předplatného, nebo se jejich prostřednictvím uživatelům ukazují reklamy, které mohou děti svést na škodlivé weby, kde opět mohou narazit např. na přihlášení ke zpoplatněným prémiovým službám. Ochranou je stahovat aplikace jen z Google Play či App Store, před stažením zkontrolovat recenze a hodnocení aplikace a zpozornět, když po dětech bude aplikace žádat přístup k fotografiím, kontaktům a jiným citlivým údajům, které by mohly být zneužité. Naučte své ratolesti nestahovat bezhlavě vše, o čem si kamarádi povídají, a společně si před stažením další aplikace zkuste zodpovědět bazální otázku: Opravdu aplikace potřebuje povolit přístupy ke všem údajům v telefonu?
Nebuďte out, hrejte!
Online hraní představuje nejen finanční rizika – vaše děti se mohou setkat i s manipulací, šikanou, závislostí, se závadným obsahem, krádeží citlivých údajů atd. My se zaměříme na riziko finanční, které představují tzv. mikrotransakce (také v bezplatných hrách), kdy děti nakupují po malých částkách vylepšení pro svého avatara. Může se jednat o desetikoruny až stokoruny za nový outfit nebo charakter. U nízkých částek není vyžadováno další ověření a platba je rovnou stržená díky spárování s platební bránou. Uživatel pak může být velmi překvapený celkovým obratem na svém účtu. Nebezpečná může být i reklama, která na děti v průběhu hraní her vyskakuje. Stejně jako u škodlivých aplikací, i tady může představovat riziko zneužití citlivých údajů nebo aktivování placených služeb, pokud na ni dítě bude reagovat.
Pokud vaše dítě hraje hry na počítači, mobilu nebo tabletu, proberte s ním, ať na reklamu nereaguje, ani v tomto případě neposkytuje své platební či osobní údaje a zamyslí se nad nákupy pro vylepšení své virtuální postavy či herního prostředí. Dobrou radou může být, aby si rodič zkusil hru dítěte zahrát a seznámil se tak se světem a jeho nástrahami, v němž se jeho dítě pravidelně pohybuje.
Zdroje info: https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/, www.manomoneta.de/cz, https://www.maminka.cz/
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.