Karanténa a nárok na náhradu ze mzdy

V posledních měsících se celý svět otřásl pod tíhou nebezpečného koronaviru, který pronikl do všech kontinentů. Lidé prakticky okamžitě začali panikařit, nakupovat trvanlivé potraviny a respirační roušky, přestože jejich země v danou chvíli ani nebyla zasažena. Pokud by však k epidemii v konkrétní zemi došlo a vy byste skončili v karanténě s několikatýdenním čekáním na výsledky testů, neublížilo by to vašim rodinným financím? Podle zákona máte nárok na náhradu ze mzdy.

V karanténě o své pravidelné výdělky nepřijdete

Když v dobách řádění zákeřného viru skončíte v nemocnici a tamní personál si vás raději nechá na pozorování v karanténě, čekání na výsledky potřebných testů se může protáhnout až na několik týdnů. To je samozřejmě obrovským zásahem do běžného i pracovního života. Nemusíte se ale strachovat, že po čas izolace přijdete o všechny příjmy.

Během prvních dvou týdnů dostáváte peníze od zaměstnavatele tak, jako byste byli normálně nemocní. To znamená, že vám firma počítá 60 % základu průměrné mzdy za pracovní dny i svátky, během kterých byste v práci normálně trávili čas. Člověk pracující v České republice s minimální mzdou 14 600 Kč si tak podle kalkulačky ministerstva práce přijde na 3 00 Kč za dva týdny karantény. Člověk s průměrným výdělkem 25 tisíc měsíčně zas dostane 6 500 Kč.

Kdyby byla karanténa teoreticky delší než dva týdny, mají pracovníci s nemocenským pojištění nárok na nemocenskou od státu. Výjimku netvoří ani lidé nacházející se v cizině. Ti si musejí zpátky do své země přivést potvrzení o trvání a ukončení karantény, které poskytnou zaměstnavateli.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Pozor na dodržování přísných pravidel

Karanténa má jasně stanovené mantinely a mimo jiné říká, že člověk musí být na konkrétním místě (například v nemocnici nebo doma). Zaměstnavatel pak může provádět neohlášené kontroly a když zjistí, že jste toto pravidlo porušili, nemusíte ve výsledku dostat žádné peníze. Na náhradu ze mzdy bohužel nemáte nárok ani v případě, že do karantény spadnete po čas dovolené. Ta se totiž na rozdíl od nemoci neřadí mezi důvody k přerušení.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.