Katastrofální situace v Indii ohrožuje návrat světa k normálu
Indie v současné době zažívá vůbec nejhorší průběh epidemie koronaviru na světě. Od loňského vypuknutí pandemie eviduje země více než 17,6 milionu případů. Odborníci se však obávají, že skutečné číslo je až třicetkrát vyšší – to by znamenalo více než půl miliardy případů. Zdravotníci a vědci dlouhodobě varují, že počet nakažených a související úmrtí jsou z několika důvodů výrazně podhodnoceny. Nejvýznamnější roli přitom hraje špatná infrastruktura spolu s nedostatečným testováním. Indické zdravotnictví kolabuje a zdá se, že situace se v Indii zcela vymkla kontrole. V žádném případě se však nejedná o čistě indický problém, takto velké ohnisko totiž ohrožuje toužebně vyhlížený a očekávaný celosvětový návrat k normálu.
Druhá vlna
V Indii se v souvislosti s epidemií koronaviru hovoří většinou o dvou vlnách. Tu první tento druhý nejlidnatější stát světa zvládl poměrně dobře a viruse se podařilo v rámci možností držet na uzdě. Druhá vlna, která dnes pustoší Indii, je však přesto pravděpodobně mnohem horší. A především, je mnohem horší, než jak naznačují oficiální čísla.
Problém s odhadem skutečného počtu nakažených a úmrtí mají v nějaké míře prakticky všechny země na světě, v Indii jde ale o problém extrémní. Nedostatečně financovaná infrastruktura veřejného zdravotnictví v zemi znamená, že i za normálních okolností je pouze 86 % úmrtí registrováno ve vládních systémech a pouze 22 % všech zaznamenaných úmrtí uvádí oficiální příčinu smrti potvrzenou lékařem.
Během loňské první vlny se odhadovalo, že v Indii je zachycena vždy pouze jedna z třiceti infekcí. I když se kapacita testování nyní výrazně navýšila a Indie provádí více než 2 miliony testů denně, lze předpokládat, že na jednu zachycenou infekci jich připadá velké množství nezachycených.
Nemocnice se mezitím potýkají s nedostatkem vybavení, v zemi dochází kyslík a na mnoho nemocných s vážným průběhem nezbude žádné nemocniční lůžko. Covidovi pacienti nemají kam jít, a tak stále častěji umírají doma, v nefunkčních ambulancích, v čekárnách apod.
Foto: Pixabay
Jeden za všechny, všichni za jednoho
Indie nám ukazuje, jak je náš pohled na pandemii zkreslený. V západním světě je již vyhlížen její konec a o podzimu se hovoří jako o době, kdy se život vrátí do normálních kolejí. V celosvětovém měřítku ale počet nových případů roste rychleji než kdykoliv předtím a pandemie se tak ve skutečnosti zhoršuje. A historie nám dostatečně jasně ukazuje, že neexistuje nic jako dokonalá izolace od ohniska nákazy. I když už bude západní svět proočkovaný, ohnisko velikosti Indie bude do světa virus neustále dodávat a budou vypukat lokální epidemie. Úplný návrat k normálu by tak nebyl ještě dlouho možný.
Britský ministr zahraničí Dominic Raab řekl, že „Nikdo není v bezpečí, dokud nejsme v bezpečí všichni“. Velká Británie, stejně jako Spojené státy, Francie, Německo nebo sousední Pákistán, pomáhá Indii dodávkou ventilátorů, kyslíků i zdravotnického personálu. Doufejme, že se k nim přidají i ostatní, neboť situace v Indii se skutečně dotýká nás všech.
Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/04/27/india/india-covid-underreporting-intl-hnk-dst/index.html
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.