Kdo a kdy oceňuje nemovitosti
Dnes se podíváme na proces odhadování ceny nemovitosti. Stejně tak se zaměříme na životní situace, kdy je pravděpodobné, že takové ocenění nemovitosti budete potřebovat. Tak pojďme na to!
Kdy se provádí dohad ceny nemovitosti?
Existuje více situací, kdy bude nutné, nebo alespoň žádoucí, abyste nechali ocenit vaši nemovitost, tedy pozemek, pozemek s domem či byt. Nejčastěji může chtít odhad vlastník, pokud chce nemovitou věc prodávat. Předejde tak tomu, že ji prodá pod cenou. Může to však také požadovat kupující (nebo se dohodnou oba zároveň), aby si i kupující strana (či obě strany) byl jistý, že kupuje dům nebo byt za správnou cenu. Často je však také ocenění nutné, pokud je pozemek, pozemek s domem nebo byt předmětem dědického řízení nebo třeba když spoluvlastníci chtějí jednoho z vlastníků nemovitosti vyplatit. Stejně tak budete potřebovat odhad ceny nemovitosti, pokud budete požadovat hypoteční úvěr, který vám má nemovitost garantovat tím, že na oné nemovitosti bude zástavní právo banky.
Kdo vám odhad provede
Je hned několik osob, které mohou ocenění vykonávat. Zaprvé jde o soudní znalce. Ti vydají ocenění v rámci znaleckého posudku. Jde o nejdražší ze zde vyjmenovávaných služeb, často však je znalecký posudek nezbytný. Zpravidla půjde o situaci, kdy již dochází ke sporu a potřebujete k blížícímu se soudnímu jednání pádné důkazy. Proto zvolíte služeb soudního znalce. Často také soud sám jmenuje a pověřuje vyhotovením posudku znalce v průběhu řízení. Dalším subjektem, který může vaši nemovitost ocenit je realitní makléř. Ten se vyjadřuje zejména k tržní hodnotě věci. Můžete jej ale využít i například v dědickém řízení. Poslední osobou je bankovní odhadce, který oceňuje nemovitost ve vztahu k hypotéce pro účely banky.
Jaké jsou ceny nemovitostí
Jaké druhy cen nemovitostí, které mohou být zjištěné v procesu oceňování, známe?
Tržní cena
Jde o obvyklou částku, za kterou lze na trhu s realitami obdobnou nemovitosti prodat. Cena je závislá na čase a lokalitě nemovitosti.
Zadlužitelná cena
Hovoří o tom, do jaké výše lze poskytnout úvěr, který bude touto konkrétní nemovitostí zajištěn prostřednictvím zástavního práva. Zpravidla je o něco nižší, než je tržní (kupní) cena.
Zjištěná (administrativní) cena
Je cena určená dle takzvaného oceňovacího předpisu ministerstva financí. Prosazuje se zde princip daňové spravedlnosti, tedy princip, který má za účel to, aby nebyli vlastníci jednoho typu nemovitosti daňově znevýhodněni oproti ostatním, tím že si zvolí neadekvátní kupní cenu.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.