Kdo bude prvním dolarovým bilionářem? Tenhle muž má dobře nakročeno
Tohle jméno vás asi příliš nepřekvapí. Jde o jednoho z nejbohatších mužů na světě, aktuálního majitele Amazonu (jedné z mála společností na světě, jejíž hodnota přesahuje jeden bilion dolarů). A jeho osobní majetek se této hodnotě již brzy může přiblížit také. Určitě jste uhodli, že nás dnešní článek budeme věnovat Jeffu Bezosovi. A popravdě, k výše uvedené metě už mu příliš nechybí. A to ani přes aktuálně panující koronavirovou krizi.
Jeff Bezos se stane dolarovým bilionářem možná už za šest let
Je to tak, podle jedné z aktuálních studií budou jeho příjmy růst doslova raketovým tempem. A onu magickou hranici překročí někdy v roce 2026. A jak je to možné? Jsou k tomu hned dva důvody:
- Aktuálně má na kontě přes 150 milionů dolarů. S velkým náskokem tak předběhl všechny ostatní známé miliardáře.
- A v posledních pěti letech se každý rok jeho osobní majetek znásobil v průměru o 34 %.
Parametry rovnice jsou tedy jasné. Stačí, aby tento růst pokračoval a už za šest let bude toto nevšední prvenství jeho. Mimochodem, v té době mu bude 62 let. Slušný výkon, že?
Měli byste vědět: S Bezosovým majetkem to v jednu chvíli vypadalo poměrně bledě. Mohla za to jeho exmanželka, která v roce 2019 získala v rámci rozvodového řízení okolo 38 miliard dolarů (jako část Bezosova podílu v Amazonu). Nebýt této malé lapálie, byla by čísla dnes přece jen trochu jinde. Aktuálně však další podobná krize nehrozí.
Co by mohlo předpokládaný rekord ohrozit?
Faktorů je samozřejmě celá řada. Vše stojí a padá zejména na Amazonu. Pokud se mu podaří udržet aktuálně stále oblíbenější trend objednávek, doručovaných za pomoci dronu (a svým zaměstnancům bude přidávat spíše méně než více), pak je dosažení takového cíle poměrně pravděpodobné. Bohužel Amazon si co do práv svých zaměstnanců nepočíná právě v rukavičkách (příkladem budiž časté protesty, související se špatnými pracovními podmínkami). Není divu, že letos rezignoval viceprezident Amazon Web Services Tim Bray. Dovolil si totiž hodně – otevřeně o nevyhovujících podmínkách ve skladech Amazonu promluvil.
Jeff Bezos: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org
Když bilionář nechce být bilionářem
Otázkou však je, jestli o toto prvenství bude stát sám i Jeff Bezos. Aktuálně působí jako mnohem lepší PR nejrůznější charitativní projekty, u nichž dárce neváhá sáhnout i do vlastní kapsy (příkladem je například Tim Cook – šéf Applu, který koncem minulého roku daroval na charitu akcie své firmy v hodnotě rovných dvou milionů dolarů). Hojně se také mluví o stále se rozšířující propasti mezi bohatými a chudými i o pochybné nutnosti hromadění obrovského majetku. Přesně podle citátu matky Terezy: „Na světě není hlad proto, že bychom nedokázali nasytit chudé, ale protože nedokážeme nasytit bohaté.“ V takové situaci by asi nálepka prvního dolarového bilionáře nebyla tím úplně nejlepším.
Kdo může Jeffu Bezosovi šlapat na paty?
Jak vidíte, proměnných je v tomto případě stále hodně. A navíc Bezos není jediný, jehož firmy přirozeně prosperují. Asi příliš nepřekvapí, že další velký hráč pochází z Asie. Je jím Xu Jiayin. Jeho jméno nejspíš neznáte, ale jde o prezidenta čínského developerského giganta, nesoucího název Evergrande Group. Zatím je sice „jen“ třetím nejbohatším Číňanem, ovšem pokud se uskuteční všechny projekty, jež má jeho společenstvo aktuálně nasmlouvané (působit by měla asi ve 240 asijských městech), snadno se ručičky vah vychýlí právě na jeho stranu.
A předpoklady? Dolarovým bilionářem se stane už v roce 2027. Z jistého úhlu pohledu působí jeho pozice přece jenom o něco stabilněji. Takže nám nezbude, než se výsledkem tohoto nevšedního závodu přece jen nechat překvapit.
A kde zůstaly další známé firmy? Třeba takový Mark Zuckerberg (Facebook), se prý k této metě dostane až okolo roku 2035.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.