Kdo je to ručitel
Pojem ručitel je v současné době poměrně známý, jelikož figuruje u velkého množství nejrůznějších úvěrů. Není se čemu divit, protože právě ručitel na sebe bere odpovědnost vztahující se směrem k věřiteli. Jinými slovy, ručí za bezproblémový průběh splácení konkrétní půjčky. Jestliže nejsou hrazeny podle předem stanoveného harmonogramu, logicky je to právě ručitel, který bude jako první kontaktován.
Vyplatí se ručení?
Spousta lidí se mnohdy rozhodne pro půjčku a vůbec neví, jestli jsou schopni ji s vlastním rozpočtem utáhnout. Mnohdy se tímto automaticky stávají ručiteli a o to větší je jejich překvapení, když pak věřitel své finanční prostředky požaduje. Jestliže tedy chce i známý, abyste mu půjčili peníze, musíte počítat se svou úlohou ručitele, která často není úplně lichotivá. I proto je třeba dát si na osobu dlužníka velký pozor, pokud jím přímo nejste. I sami na sebe ale musíte být v každém případě velmi přísní.
Kdo může být ručitel
Když se budete chtít stát ručitelem vy, musíte se spokojit s tím, že banka nijak nebude hledět na to, zdali je vaše bonita dostačující a jste schopni splácet úpadné závazky. Když dlužník nebudete, pravděpodobně nebude banka nijak řešit ani dlužníka, kterému budete ručit. U nebankovních společností toto platí dvojnásobně, takže jako ručitel musíte mít sám přehled o tom, zdali je dlužník schopen skutečně splácet dle potřeby.
Půjčka bez ručitele nebo s ním?
Odpověď na tuto otázku je poměrně prozaická. U velkých částek se bez ručení prostě a jednoduše neobejdete. Banka vám milerád půjčí, nicméně bude to na zodpovědnost vaši, nebo jiné solventní osoby. Většinou se úvěry bez ručitele obejdou při půjčované částce přesahující hranici 300 000 korun. Zapomenout přitom nelze na další záruky typu doložení příjmů, případně zástavy nemovitostí a další.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.