Kdo je vlastně ručitel

Ručitel

Pojem ručitel je v oblasti finančnictví poměrně často skloňován. Není se čemu divit, jelikož se jedná o osobu vystupující v protipólu věřitele. Oba dva jsou řízeni smluvním vztahem. Jednoduše řešeno, ručitel je jakýmsi prostředníkem mez dlužníkem a věřitelem. Celková suma je po ručiteli standardně vymáhána až v době, kdy dlužník prostě a jednoduše odmítá dostát svým závazkům a finanční prostředky neplatí. Vyplatí se tedy ručit, anebo je vhodnější se tomuto statusu obloukem vyhnout. Mnohdy se jedná spíše o druhou situaci, kdy je raději lepší jím nebýt.

Ručit nebo neručit, toť otázka…

Hamletovskou otázku být, či nebýt je možné parafrázovat spojením týkající se toho, jestli je vhodnější ručit, anebo se tomuto procesu spíše vyhnout. V každém případě byste jako ručitel měl znát velmi dokonale osobu dlužníka a být seznámen s jeho bonitou. Jestliže vás kdokoli požádá o ručení, je jasné, že jdete do více či méně velkého rizika. Samozřejmě není od věci znát také člověka, který vystupuje jako věřitel. Zapomenout nelze ani na podmínky při poskytnutí úvěru.

Kdo může vystupovat jako ručitel

Ručitelem může být fakticky kdokoli. Záleží na tom, jestli jste do rizika ochotni ve skutečnosti jít. Určitě je vhodné vědět, jestli úvěr poskytuje banka, anebo některá soukromá nebankovní společnost. Už fakt, že peníze poskytuje soukromá finanční instituce, vypovídá a o snížené schopnosti splácet ze strany dlužníka. Banky si totiž situaci mnohem lépe prověřují.

Je vhodnější půjčka bez ručitele nebo s ručitelem?

Většina půjček se obejde úplně bez ručitele. Ten nastupuje až tehdy, když celková finanční suma vystoupá za hranici 300 000 korun. Máte-li dostatečnou bonitu, můžete se spolehnout na to, že vám banka peníze půjčí. Často bude ale nezbytné doložení příjmů, které je prakticky nejefektivnějším důkazem bonity.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.