Kdo se dožije vesmírné turistiky? Jen někteří
S tím, jak se firmy světových miliardářů předhánějí ve vesmírných prvenstvích, v médiích se stále častěji skloňuje pojem „vesmírná turistika“. Ta již sice není tak nepředstavitelná jako ještě před několika málo dekádami a jedná se de-facto o existující fenomén, pořád je ale dostupná jen několika málo vyvoleným. S miliardáři snažícími se rozjet toto podnikání se zatím budou moci do vesmíru podívat pouze jiní miliardáři, či alespoň milionáři (dolaroví, samozřejmě). Jaký je ale výhled tohoto oboru?
Počet pasažérů jako základní parametr
V době, kdy začínala letecká doprava, byla dostupná jen několika málo vyvoleným, úzké smetánce společnosti. Jedním z hlavních důvodů byl fakt, že v té době letadla unesla třeba jen jednoho nebo dva cestující. Za takových okolností prostě cena letenky nemohla klesnout na úroveň, kde by nebyla superluxusním zbožím. A stejné je to s lety na hranice vesmíru nebo dokonce za ně. Dokud budou do vesmíru létat turisté po malých skupinkách, výrazně zlevnění očekávat nelze.
Foto: Pixabay
Fyziku neošálíme
Hodně lidí znamená velký dopravní prostředek a do vesmíru tak bude třeba zvednout velkou hmotnost. A to zase znamená mnoho energie, paliva chcete-li. Takovou technologii zatím nemáme, i kdyby jsme se k ní ale přiblížili, pořád tady bude další problém.
Všechna ta hypotetická místa ve velkých vesmírných lodích bude třeba naplnit, resp. dlouhodobě naplňovat. Na to ale turisté sami stačit nebudou. Jak by vypadala letecká doprava, pokud by letadla létala jen na vyhlídkové lety?
Z toho plyne, že cesta k levným cestám do vesmíru vede ve skutečnosti přes jejich integraci do dopravního systému. A také proto se Virgin i další společnosti vážně zabývají možností využít vesmírného prostoru pro dálkové lety, které by se tak mohly významně zkrátit.
Analýzy ukazují, že pokud by jen 5 % pasažérů (předcovidových, samozřejmě) na letech delších než 10 hodin přesedlalo na exkluzivnější vesmírnou dopravu a byli ochotni zaplatit za cestu 2500 dolarů (tj. letenka srovnatelná se současnou první třídou), trh by mohl mít ročně velikost asi 20 miliard dolarů.
Jinými slovy, skutečně dostupné vesmírné cestování může mít budoucnost, budeme si na ní ale muset ještě počkat, pravděpodobně několik málo desetiletí.
Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/07/14/tech/affordable-space-flights/index.html
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.