Kdy dostanete náhradní výplatu od Úřadu práce
Žijeme v době, kdy je rekordně nízká nezaměstnanost a firmy se mezi sebou předhánějí o každého šikovného pracovníka. Zdánlivě tak absence pravidelných měsíčních příjmů nikomu nehrozí, že? Bohužel se toto tvrzení nezakládá na pravdě. Váš zaměstnavatel se totiž může dostat do platební neschopnosti, kvůli čemuž přestane vyplácet mzdy všem svých podřízeným. Pokud se tak rázem ocitnete ve finanční tísni, určitě se obraťte na úřad práce. Ten při splnění několika zásadních podmínek pomůže vaše pohledávky alespoň částečně uspokojit.
Výplatu od úřadu práce rozebírá zákon
Pokud zaměstnavatel přestane z důvodu platební neschopnosti hradit mzdy svých zaměstnanců, mohou se postižení pracovníky obrátit na krajskou pobočku Úřadu práce České republiky. Ta jim pak podle zákona č 118/2000 Sb. může vyplatit takzvanou náhradní mzdu. Pro uplatnění nároku je však důležité, aby byl na zaměstnavatele podán insolvenční návrh u příslušného soudu, případně vůči němu musí existovat moratorium před zahájením insolvenčního řízení.
O vyplacení náhradní mzdy mohou žádat pracovníci na hlavní pracovní poměr, DPP i DPČ, pokud odvádí nemocenské pojištění nebo bývalí zaměstnanci, kteří v rozhodném období svou výplatu nedostali. Pro výpočet rozhodného období je důležité datum, kdy došlo k podání insolvenčního návrhu vůči zaměstnavateli. K onomu datu se pak připočítávají tři měsíce zpětně a tři měsíce následující.
Ne všichni mají na náhradu mzdy nárok
Zaměstnanec nemá podle zákona nárok na náhradu mzdy v plné výši. Člověk se může dožadovat jen tříměsíční náhrady z celých šesti měsíců, přičemž je jen na jeho uvážení, které měsíce zvolí. Pokud zaměstnavatel nevyplatil mzdu pouze v případě čtyř měsíců z oněch šesti, poškození zaměstnanci samozřejmě vybírají jen z tohoto období.
O náhradní výplatu na úřadu práce nemohou žádat například manažeři ve vrcholných funkcích firmy, na kterou byl v rozhodném období podán insolvenční návrh. Proč tomu tak je? Jednoduše proto, že vzhledem ke svému postavení mohli problémy sami zavinit.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.