Kdy lze vydědit potomky

Dědictví

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Ač nejde o nic příjemného, život dokáže být pestrý, a někdy prostě nastanou situace, kdy se nabízí institut vydědění. My se dnes podíváme na to, jaké má pravidla a kdy tak lze vlastně učinit. Pojďme se tedy na to společně podívat.

Institut nepominutelného dědice

Tento institut dědického práva znali již antičtí Římané. Hlavní zásadou (nejen) našeho soukromého práva je autonomie vůle jedince. Jinak řečeno, že člověk si může dělat zpravidla, vše, co není zákonem zakázáno a onen zákonný zákaz má být nástroj ultima ratio. To se zrcadlí i v právu dědickém. Zůstavitel si může rozhodnout, jak bude s jeho jměním po jeho smrti naloženo. Může v závěti určit kohokoli. Existuje však jisté omezení. V každém případě musí dostat nepominutelní dědicové minimálně povinný díl z pozůstalosti. Dle § 1643 občanského zákoníku jde o děti zemřelého a nedědí-li tak jejich potomci. Nezletilý nepominutelný dědic musí získat alespoň ¾ jeho zákonného dědického podílu. Zletilý pak musí dostat minimálně ¼ zákonného podílu.

Vydědění

Takto praví zákon a jedinou cestou, jak to změnit a podle takového režimu svoji pozůstalost neřídit je institut vydědění, tedy rozhodnutí, že dědic nedostane z pozůstalosti po vašem odchodu nic. Ač v praxi někdy bývá toto jednání plné emocí nebo má symbolickou hodnotu, dle práva jde o přísně definovaný právní akt, u kterého musíte splnit podmínky. Zákon totiž neumožňuje vydědit jen tak bez příčiny. § 1646 OZ říká, že lze osobu vydědit pokud:

  1. neposkytne zůstaviteli potřebnou pomoc v nouzi,
  2. o zůstavitele neprojevuje opravdový zájem, jaký by projevovat měl,
  3. byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze nebo
  4. vede trvale nezřízený život.

Jen formulace důvodu však nestačí. V případě sporu, musíte tvrzené skutečnosti doložit.

Jak vydědění provést

Prohlášení o vydědění má předepsanou formu. Musí být učiněno písemně. Řídí se totiž stejnými náležitostmi jako samotné pořízení závěti. To samé se týká i zrušení prohlášení o vydědění. Nejlepší cestou, i z hlediska možných sporů či dědického řízení, pořídit takové prohlášení s notářem a nechat jím listinu sepsat a potvrdit.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.