Kdy lze žádat o zvýšení výživného

Dítě

Pokud soud stanovil vašemu bývalému partnerovi vyživovací povinnost vůči vašemu společnému dítěti, která spočívá zejména v placení takzvaného výživného, tj. peněžitých částek, každý měsíc k vašim rukám, je tento rodič povinný platit právě tuto soudem určenou částku. Časem se však poměry mohou změnit. Z jakých důvodů lze žádat soud o zvýšení výživného?

Kdy lze žádat soud o zvýšení výživného

Obecně platí, že výživné na dítě není stejné celou dobu až do dospělosti dítěte. Naopak se mění, a to na základě více faktorů. Prvním je věk dítěte. Stejně jako roste dítě, zvyšují se i náklady na jeho potřeby. Ať již jsou spojeny s volným časem či studiem, nebo obyčejné potřeby jako je strava, bydlení, popřípadě bydlení kvůli studiu. Dále se může žádat o zvýšení výživného pokaždé, změní-li se poměry na straně rodiče či dítěte nebo na obou těchto stranách.

Typické důvody pro zvýšení výživného

Jak bylo výše uvedeno, takovým důvodem pro zvýšení výživného může být cokoli. Nejčastěji však jde o tyto skutečnosti. Zaprvé se můžeme setkat s návrhy na zvýšení výživného při nástupu dítěte do školky nebo do školy, popřípadě na další druh školy (ze základní na střední, ze střední na vysokou). Nutno říci, že je to důvod zcela legitimní, zvyšují se náklady na výchovu dítěte. Dalším je změna potřeb dítěte. Nejčastěji rostou výdaje na potřeby dítěte s jeho věkem. Dalším důvodem je zlepšení příjmů povinného rodiče. Najde si například lépe placenou práci nebo zdědí majetky. Dítě má mít zásadně srovnatelnou životní a materiální úroveň jako rodič. Vydělává-li tedy rodič více, dítě má právo na zvýšení výživného. Posledními případy budou například nové zájmy dítěte nebo dlouhodobé zhoršení zdravotního stavu dítěte, které představuje pro rozpočet rodiče velkou zátěž.

Jak žádat o zvýšení výživného

První si připravte podklady prokazující změny, na základě kterých požadujete zvýšení výživného. Například lékařskou zprávu nebo potvrzení o studiu. Dalším krokem je sepsání návrhu. neexistuje oficiální formulář, na internetu však najdete nespočet vzorů. Pomoci vám také může advokát. Návrh má obsahovat údaje o matce, otci a dítěti a dále popsat rozhodnutí, kterým bylo rozhodnuto o výživném (spisovou značkou, číslem jednání). Dále se jako příloha předkládá kopie rozsudku, kterým bylo stanoveno výživné. Posledním krokem je pak již jen podání návrhu. Podáváte jej k soudu, který vydal rozsudek o výživném. Toto podání je osvobozeno od soudních poplatků.

 

Zdroj: https://www.algonadace.cz/p-kdy-a-jak-pozadat-o-zvyseni-vyzivneho-ve-3-jednoduchych-krocich, https://www.klubsvobodnychmatek.cz/kdy-podat-zadost-o-zvyseni-vyzivneho/A_349, https://www.blesk.cz/clanek/radce-penize/703628/kdy-a-jak-pozadat-o-vic-penez-na-vyzivnem-5-padnych-duvodu-ktere-funguji.html
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.