Kdy máte nárok na placené volno
Náhradní volno. Navíc placené. Institut, který je hojně využíván. Znáte však všechny případy, kdy jej můžete využít? Jde o omluvu z práce, přičemž zaměstnavatel je povinnen vás uvolnit a navíc je povinnen nahradit vám neodpracovanou dobu náhradní mzdou. Pojďte se tedy podívat na všechny případy, při kterých můžete volno čerpat. Svatba, lékař, úmrtí v rodině,…
Při svatbě, novém dítku, či pochovávání blízkých
Začneme jasnějšími a známějšími případy. Mezi ty patří například vybrání placeného volna při svatbě. Je jasné, že na vaši vlastní svatbu vás musí zaměstnavatel uvolnit. Nechcete-li se vdávat či ženit v práci, uvolní vás šéf na dva dny. Jeden je na samotný obřad, druhý například na přípravy. Zaměstnavatel však proplácí jen jeden z těchto dní. Dále vás musí šéf uvolnit při svatbě vašich dětí nebo vašich rodičů (alespoň jednoho). V těchto případech je uznané volno jeden den. Dále si můžete říct o placené volno při převozu manželky do porodnice (uvolnění na převoz i porod). Od nového roku začíná také nárok na otcovskou dovolenou – sedm dní po narození dítěte. Poslední variantou je pohřeb blízkého. Pokud jde o druha nebo dítě. Můžete čerpat dva dny plus další na obřad, platí se všechny tři. Jde-li o rodiče, sourozence, tchýni nebo tchána, švagrovou či švagra, máte nárok na jeden den (v den pohřbu) a další den, pokud jej zařizujete.
Nové zaměstnání, stěhování a další
Pokud pracujete ve výpovědní lhůtě a v tomto období si hledáte již novou práci, musí vás zaměstnavatel uvolnit z práce minimálně na půl dne. Na přestěhování má nárok zaměstnanec na maximálně dva dny. S náhradou mzdy je to ovšem rozdílné od předchozích případů. Máte na ni nárok, avšak jen v případech, kdy je stěhování v zájmu zaměstnavatele. V běžných případech přestěhování se tedy nepočítejte s náhradní mzdou. Další situací, kdy můžete žádat o volno je dopravní zácpa, nehoda či jiná kalamita dopravního rázu. Ta musí způsobit přerušení či výrazné zpomalení, která má za následek nepříchod do zaměstnání. S tím, že nemůžou existovat jiné prostředky, jak se do práce dostat. Musíte si ale uvědomit, že musí jít o nepředvídatelný vývoj. Nelze tedy nárokovat takové volno například po ohlášené stávce autobusáků.
Dárci krve a nemocní
Další sortou lidí, kteří mají nárok na volno, jsou dárci krve. Ti mají ze zákona nárok na jeden den volna. Proplacený je v případě, že nemůžou odběr podstoupit v jiné než jejich pracovní době. Uvolňuje se na dobu od vypravení se na odběr po návrat. Někdy i na dobu pro zotavení. A posledními případy budou vyšetření u lékaře. Ty jsou nahrazovány v případě, že jdete na vyšetření vy nebo doprovázíte blízkou osobu.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.