Kdy máte nárok na vdovský důchod
Úmrtí blízkého člověka je samo o sobě dosti bolestivou záležitostí, kterou si však bude muset dříve či později projít každý z nás. Přijít o někoho, po jehož boku jsme strávili v podstatě celý život, je však náročné také z hlediska peněžní stránky. Jako samotný člen domácnosti totiž musíte vzít veškeré výdaje na sebe a nemáte se tudíž o koho opřít, když se dostanete do náhlé finanční tísně. Pomocnou ruku pak podává stát formou pozůstalostního důchodu, kterému se lidově přezdívá „vdovský důchod“. Kdy na něj vzniká nárok?
O státní podporu po smrti partnera musíte zažádat
Hned na úvod si musíme jasně říci, že vdovský důchod vám na bankovní účet nezačne chodit sám od sebe. Každá osoba o něj musí sama požádat a přitom navíc splnit několik zákonných podmínek. Tou první je samozřejmě nutnost doložit, že životní partner opravdu zemřel. Zásadně pak musí jít o manžela nebo manželku, registrovanému partnerovi nebo družce kupříkladu nenáleží. Nárok logicky nemá ani bývalá manželka nebo manžel.
Žádost se podává přímo na OSSZ. Rozhodnutí dostane člověk do vlastních rukou a pokud s jeho zněním nesouhlasíte, můžete se do třiceti dnů odvolat. Když vám na druhý pokus vyjde ČSSZ vstříc, vdovský důchod za uplynulé období vám bude samozřejmě uhrazen v plné výši.
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Po prvním roce dosáhnout na vdovský důchod jen někteří
Na pobírání vdovského důchodu se nelze spoléhat v dlouhodobém měřítku. Nárok na něj v drtivé většině případů zaniká po prvním roce od úmrtí partnera. K opačnému rozhodnutí dojde jen tehdy, pokud pozůstalý:
- pečuje o nezaopatřené dítě
- pečuje o dítě, které je závislé na pomoci druhé osoby ve stupni II, stupni III nebo stupni IV
- pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ním žije v jedné domácnosti a je závislý na pomoci druhé osoby ve výše zmíněných stupních
- sám spadá do skupiny invalidity třetího sám
Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.