Kdy se nemusíte obávat vyhazovu z práce
Žijeme v době, kdy poptávka po kvalitních pracovnících převyšuje nabídku. To znamená, že pokud z nějakého důvodu přijdete o práci, zřejmě nebude žádný problém najít si zaměstnání nové. Existují ovšem lidé, kteří špatně snášejí změny a proto by nejraději strávili několik let na jednom místě. Kdy se tedy nemusíte obávat vyhazovu a za jakých podmínek jej sice dostanete, ale se štědrými podmínkami?
V ochranné době na vás zaměstnavatel nemůže
Za určitých podmínek můžete o zaměstnání přijít z hodiny na hodinu. Neplatí to ovšem v momentě, kdy se na vás vztahuje takzvaná ochranná doba. Do té spadají zaměstnanci čerpající mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, popřípadě ženy, které se na příchod nového potomka teprve připravují (a jsou už samozřejmě v jiném stavu). Ochranná doba se na těhotnou ženu vztahuje po čas celého těhotenství a kdyby náhodou o svém požehnaném stavu při udělení výpovědi nevěděla, zpětně se dá akt označit za neplatný.
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Výpověď při nemocenské jen v jednom případě
Vyhazovu se nemusíte obávat ani po čas nemocenské, pobytu v léčebně nebo lázních, či pokud vás lékař shledá dočasně nezpůsobilým pro výkon noční směny. Ještě k té nemocenské, výjimku představuje pouze období ve zkušební lhůtě, pokud pobyt doma trvá delší dobu než dva týdny.
Smlouvu na dobu neurčitou nelze vypovědět bez důvodu
Zatímco během zkušební doby se mohou obě strany rozhodnout pro rozvázání spolupráce bez toho, aniž by uvedli konkrétní důvod, v případě smlouvy na dobu neurčitou to tak jednoduše nefunguje. Zaměstnavatel musí ve výpovědi uvést opravdu pádný důvod, který jej k ukončení pracovního poměru vedl. Když taková situace přeci jen nastane, po dobu dalších dvou měsíců máte čas hledat si novou práci. Poběží totiž výpovědní lhůta, takže o peníze okamžitě nepřijdete.
Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.