Kdy se vyplatí pořídit investiční byt
V současné době je vývoj cen nemovitostí poměrně nejistý. Někteří ekonomové předpovídají, že se ceny v důsledku ekonomické krize propadnou o 10–15 %. Dá se ovšem předpokládat, že se ceny postupně vrátí na současné hodnoty. I proto jsou nemovitosti stále skvělým způsobem, jak investovat peníze.
Když lidé uvažují o tom, kam vložit volné finance, mají hned několik možností – zlato, drahé kameny, cenné papíry a nemovitosti. Nemovitosti však vedou na plné čáře a tomu odpovídá i situace na trhu. Přibližně jednu třetinu bytů na trhu lidé v Česku kupují jako investiční nemovitost. Tedy nemovitost, kterou nechtějí v současné době sami využívat.
Jedním z důvodů, proč si lidé takové nemovitosti pořizují, jsou obavy o budoucnost dětí. Pro mladé lidi je totiž vlastní bydlení stále poměrně nedostupné. Z průzkumů vyplývá, že kvůli financím zůstává bydlet u rodičů 70 % lidíve věku 25–34 let. „Mnoho rodičů počítá už v předstihu s tím, že dětem s vlastním bydlením budou muset pomoci,“říká manažer bydlení České spořitelny Radek Vachulka.
Často proto rodiče dětem zakládají vkladní knížky, stavební spoření či jiné formy spoření. Bohužel se často stává, že se tyto peníze použijí na pokrytí výdajů za opravu auta nebo rekonstrukce bytu a dětem už moc nezbyde.
Jak vybrat investiční byt
Investiční byt je proto zajímavou alternativou, jak děti do budoucna zajistit. Když padne rozhodnutí o koupi investičního bytu je potřeba se rozhodnout, jak ho financovat. Koupit se dá z vlastních úspor nebo pomocí hypotéky, v některých případech se dají obě varianty kombinovat. Je potřeby počítat s náklady na údržbu bytu a jeho provoz. S těmi vám však mohou pomoci nájemníci, kteří pokryjí velkou část nákladů.
Garsonka, nebo 3+1?
Při výběru investičního bytu rozhoduje i velikost. Jako výhodnější se ukazují menší byty pro 1–2 osoby. V případě potřeby je lze snáze prodat a navíc mohou sloužit jako startovní bydlení pro děti nebo naopak na důchod.
Při investování do většího bytu je důležité dbát na to, aby místnosti nebyly průchozí, byt je pak vhodnější na spolubydlení i pro větší rodiny. Větší byt se sice bude déle splácet, ale to neznamená, že se dětem musí dát byt splacený. Hypotéka se na ně dá převést. Děti se tak alespoň rychle naučí, že mají zodpovědnost za vlastní byt.
Lokalita
Pro dlouhodobý pronájem je lepší vybrat byt ve větším městě s kvalitní infrastrukturou a občanskou vybaveností. Ideální jsou také lokality blízko kancelářských komplexů. V takových lokalitách se byt snáze pronajímá.
Nájemníci
Před pořízením investičního bytu na hypotéku je dobré si vše propočítat. Nájem sice může pokrýt měsíční splátku hypotéky, ale je třeba počítat s rezervou. „Co si například počnete ve chvíli, kdy se pronajatý byt ocitne na půl roku bez nájemce?” upozorňuje Jaroslav Kropáček, specialista na investice České spořitelny.
Nájemníci se častěji střídají v menších bytech, kde se střídají nájemníci zhruba každé dva roky. Tam výpadky nájmů hrozí častěji než u velkých bytů, kde bývají nájemníci déle.
Zdroj náhledového obrázku: shutterstock.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.