Když společnosti hrozí dlužníkům zesplatněním úvěru
Půjčky jsou v dnešní době už dost běžnou praxí. Vždyť ze všech stran na nás volají nabídky „levných půjček“, „půjček bez dokládání příjmů“ a není vůbec problém si takovou půjčku sehnat. Někdy to jde i online. Problém ale nastává tehdy, když dlužník nestačí splácet. Nezaplacené splátky mohou vést k zesplatnění úvěru. Co to znamená, si řekneme v tomto článku.
Co je zesplatnění úvěru?
Zesplatnění úvěru může provést ten, kdo půjčku poskytnul – například banka i nebankovní společnost. Znamená to, že celá smlouva o úvěru byla vypovězena a dlužník je nyní povinen zaplatit celou částku najednou. Stává se tak tehdy, kdy nepomohou upomínky splátek (telefonické, písemné). Dlužník nesplácí a společnost se tak bojí, že nedostane své peníze zpět.
Písemná forma je nutností
O zesplatnění se klient musí dozvědět písemnou formou. Například telefonický hovor není postačující. Tato informace přijde doporučeným dopisem na kontaktní adresu dlužníka, kterou musel uvést při podpisu smlouvy. V případě, že si dlužník tento dopis nepřevezme, se ale situace nemění. Pokud si do dané doby dlužník dopis nevyzvedne, má se za to, že byl doručen.
Za jak dlouho musí být dluh zaplacen?
Při zesplatnění má dlužník povinnost zaplatit celou částku v řádu několika týdnů. A to může být problémem, protože to dlužníka nutí vzít si další půjčku, která zaplatí půjčku první – a kolotoč dluhové pasti se roztáčí. Zesplatnění se nejedná jenom běžných spotřebitelských úvěrů. Zesplavněná může být například také hypotéka.
Co když dlužník i tak neplatí?
Pokud dlužník není schopen úvěr zaplatit, pak přichází na řadu právníci. Společnost bude samozřejmě trvat na zaplacení dluhu a bude ho vymáhat. A to nejčastěji soudní cestou. Na základě soudního rozhodnutí pak může přijít na řadu exekutor. A ten už má mnohé možnosti – může zabavovat movitý i nemovitý majetek, strhávat peníze z platu nebo odstavit bankovní účet.
Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.